Zamknij
REKLAMA

Przemysł motoryzacyjny

00.00, 11.11.2022 materiał partnera
pixabay

Przemysł motoryzacyjny to gałąź przemysłu, która skupia się na produkcji samochodów oraz ich części. Obejmuje ona także przedsiębiorstwa, które świadczą usługi w zakresie sprzedaży, naprawy i konserwacji pojazdów.

Producenci samochodów

Do największych producentów samochodów na świecie należą m.in. General Motors, Toyota, Volkswagen, Ford, Hyundai, Nissan i Renault. W Polsce największym producentem jest Fiat Chrysler Automobiles. Oprócz samochodów osobowych, przemysł motoryzacyjny obejmuje także produkcję pojazdów użytkowych, takich jak ciężarówki, autobusy i auta dostawcze. W ostatnich latach rozwija się także produkcja pojazdów elektrycznych oraz samochodów wyposażonych w autonomiczny system jazdy. W 2018 roku światowa produkcja samochodów osobowych wyniosła ponad 97 milionów sztuk. Główne rynki motoryzacyjne to Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa, Brazylia i Meksyk. Ciekawe informacje znajdują się na https://firmyzkapitalem.pl/category/przemysl/.

Produkcja przemysłowa

Według danych OECD, w 2017 roku przemysł motoryzacyjny stanowił ponad 3% światowej produkcji przemysłowej oraz ponad 2% światowej produkcji brutto (PKB). W tym samym roku sektor ten zatrudniał ponad 30 milionów osób na całym świecie. W Polsce przemysł motoryzacyjny jest jednym z największych i najbardziej rozwiniętych sektorów gospodarki. Odpowiada on za ponad 10% polskiej produkcji przemysłowej oraz ponad 4% PKB. W 2017 roku sektor ten zatrudniał ponad 180 tysięcy osób. Do największych polskich producentów samochodów należą Fiat Chrysler Automobiles, Fiat Auto Poland, General Motors Poland, Volkswagen Poznań, Iveco Bus Poland, MAN Truck & Bus Polska, Scania Poland, Daimler Polska, Volvo Polska, DAF Trucks Polska, Renault Polska oraz BMW Group Manufacturing Poland.

Sektor gospodarki

Przemysł motoryzacyjny jest ważnym dostawcą pracy w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych przemysł motoryzacyjny jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki, a w 2017 roku zatrudnienie w tym sektorze wyniosło ponad 880 tysięcy. W Japonii przemysł motoryzacyjny jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. W 2017 roku wartość produkcji samochodów wyniosła ponad 5 bilionów dolarów, a liczba zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła 3,5 miliona. Niemcy są jednym z najważniejszych producentów samochodów na świecie. W 2017 roku wartość produkcji samochodów wyniosła ponad 600 mld dolarów, a liczba zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła 800 tysięcy. Korea Południowa jest jednym z najważniejszych producentów samochodów na świecie. W 2017 roku wartość produkcji samochodów wyniosła ponad 100 mld dolarów, a liczba zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła 1,2 miliona.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%