Zamknij

Gdzie uchodźcy mogą szukać pracy w powiecie lęborskim?

09:17, 27.04.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:17, 27.04.2023

Uchodźcy zza południowo-wschodniej granicy, którzy zdecydowali się zostać na terytorium naszego kraju, mogą znaleźć zatrudnienie na zasadach zbliżonych do obywateli Polski. Jedną z form wsparcia Ukraińców na polskim rynku pracy jest możliwość zarejestrowania się w jako osoba bezrobotna lub osoba poszukująca pracy. Dzięki temu uchodźcy uzyskują dostęp do ofert zgłoszonych do powiatowego UP. Ukraińcy mogą szukać pracy w województwie pomorskim, czy konkretnie pracy w Lęborku, także na własną rękę poprzez portal rekrutacyjny. W jakim zawodzie najłatwiej znajdą pracę? Sprawdź, jaka praca w Lęborku czeka na uchodźców. 

Praca Lębork – gdzie szukać pracy? 

Praca w powiecie lęborskim dla wielu Ukraińców jest sposobem na szybkie odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Zwykle poszukiwanie posady przebiega trzema kanałami: 

  • oferty pracy na portalach ogłoszeniowych (na przykład Praca.pl); 
  • urząd pracy; 
  • rodzina, znajomi. 

Jedna opcja nie wyklucza drugiej, dlatego najlepiej szukać zatrudnienia na każdy możliwy sposób. Korzystając z pomocy znajomych i rodziny, można znaleźć pracę z polecenia, co znacznie zwiększa szansę na przyjęcie do firmy. Przeglądając portale ogłoszeniowe, osoba poszukująca posady zyskuje nieograniczony dostęp do aktualnych ofert, dzięki czemu praca Lębork jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Z kolei decydując się na rejestrację w urzędzie pracy, można wykorzystać dostępne benefity takie jak poradnictwo zawodowe, kursy i dofinansowania. 

Ze względu na turystyczny charakter regionu praca w województwie pomorskim to nie tylko stałe zatrudnienie, ale również praca tymczasowa. W związku z tym powiatowy Urząd Pracy w Lęborku opublikował także oferty pracy sezonowej. Wśród dostępnych wakatów znalazło się zajęcie dla recepcjonistów, kelnerów, pomocy kuchennych, dozorców czy konserwatorów. 

Praca dla uchodźców – zawody, w których brakuje pracowników 

Praca dla Ukraińców to dziesiątki ofert publikowanych w sieci i zgłaszanych do urzędów pracy. Aby szybko znaleźć zatrudnienie, warto skupić się na zawodach, w których brakuje kandydatów do pracy. Przyczyny braków kadrowych są różne – mogą to być na przykład trudne warunki pracy zniechęcające do zawodu, brak kandydatów spełniających wymagania pracodawców, starzejąca się grupa zawodowa lub brak uprawnień u kandydatów chętnych do pracy. 

Coroczne badanie Barometr Zawodów, obejmujące zawody deficytowe, nadwyżkowe i w równowadze, pomaga zaplanować rozwój kariery zawodowej. Według danych na 2023 rok w Lęborku notuje się aż 62 zawody, w których znalezienie pracy nie powinno sprawiać problemów (czyli zawody deficytowe). W 6 z nich deficyt pracowników jest szczególnie duży. Są to: 

  • dekarze i blacharze budowlani; 
  • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych; 
  • lekarze; 
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych; 
  • pielęgniarki i położne; 
  • samodzielni księgowi. 

Na lokalnym rynku pracy obecnie poszukiwani są również np.: blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, kelnerzy i barmani, kierowcy autobusów, kosmetyczki, kucharze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących i przedszkoli, opiekunki dziecięce, pomoce kuchenne, ratownicy medyczni, recepcjoniści i rejestratorzy, robotnicy budowlani, spawacze, zaopatrzeniowcy i dostawcy. 

Uchodźcom z Ukrainy oraz wszystkim innym osobom szukającym zatrudnienia zaleca się przeglądanie list zawodów deficytowych i branie je pod uwagę w czasie planowania ścieżki zawodowej. 

Praca dla Ukraińców – co warto wiedzieć, żeby szybko znaleźć pracę? 

Obywatele Ukrainy, którzy szukają pracy w Polsce, nie muszą obawiać się formalności. Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa praca dla uchodźców co do zasady nie wymaga specjalnego zezwolenia na pracę ani zbędnych formalności. 

Co więcej, uchodźcy mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne bądź poszukujące pracy i korzystać z możliwości, jakie daje dany status. To między innymi sprawdzone oferty pracy, szkolenia i kursy językowe czy dofinansowania do rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ukraińcy mogą korzystać ze wsparcia doradcy lub samodzielnie przeglądać oferty korzystając na przykład z Centralnej Bazy Ofert Pracy czy portali ogłoszeniowych takich jak Praca.pl. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%