Blacha trapezowa to materiał coraz częściej spotykany na dachach. Do niedawna był jeszcze wykorzystywany głównie do konstrukcji tymczasowych, budynków użytkowych lub do przykrywania obiektów wielkopowierzchniowych, lecz teraz zaczyna wspinać się po drabinie popularności. Czy zasługą jest wyłącznie jego cena?
Popularność blachy trapezowej nie ogranicza się do samego pokrycia dachowego. Materiał ten wykorzystywany jest również jako materiał elewacyjny. Ten sukces, blacha trapezowa zawdzięcza swoim doskonałym parametrom wytrzymałościowym, odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także nietuzinkowemu efektowi wizualnemu, który łatwo dzięki niej uzyskać. Tym samym dajemy sobie możliwość stworzenia niepowtarzalnej aranżacji, która na pewno przyciągnie uwagę. Sam materiał dostępny jest w relatywnie niskiej cenie, która podnosi jego atrakcyjność oczach inwestorów w czasach, gdzie liczy się każda złotówka. Przy tym pokrycie z blachy trapezowej położone zostanie szybko i sprawnie.
Blacha trapezowanie tylko sprawdzi się świetnie jako materiał wykończeniowy, ale jest też idealnym wyborem do renowacji i remontu starych dachów. Jest lekka, więc nie wymaga wymiany więźby dachowej, a najlepiej sprawdzi się w zastępowaniu toksycznego eternitu, który i tak musi zostać zutylizowany do 2032 roku.
Jakie istnieją blachy trapezowe?
Blachy trapezowe różnią się między sobą wysokością swoich profili. To właśnie profil, zwany również przetłoczeniem, decyduje o roli jaką blacha może spełnić. Jeśli przetłoczenie jest niskie,blacha trapezowa najlepiej nada się do osłony ścian zewnętrznych jako elewacja. Wynika to z faktu, że jest mniej sztywna od pozostałych.Następne w kolejności są modele o przetłoczeniu od 14 do 60 milimetrów, które mają uniwersalne zastosowanie, w zależności od naszych potrzeb. Mogą nam posłużyć jako ściany garaży, pokrycie dachowe, a nawet jako elewacja.Za to blacha trapezowa o wysokim profilu jest specjalnie przystosowana do użycia jako element konstrukcji nośnej lub ochronna warstwa ścian budynkówprzemysłowych.
Szczelność pokrycia z blachy trapezowej jest zapewniona przez specjalne rowki kapilarne. Za to stalową powierzchnię od przeciekówchronią specjalne powłoki ochronno-dekoracyjne, które mogą spersonalizować wygląd, teksturę i kolor takiej blachy. Tańszą wersją będą blachy trapezowe pokryte tylko alucykiem lub ocynkiem.
Cena blachy trapezowej
Ceny modeli blachy trapezowej są relatywnie niskie. Zależą one głównie od zastosowanych powłok ochronnych i dekoracyjnych, ale nawet kwota powiększona o ich cenę jest atrakcyjna. Cena jest również dyktowana przez kontrolę jakości i zaawansowany proces produkcji. Może nas kusić kupno blachy trapezowej u lokalnego dostawcy, bo często ominiemy wtedy dodatkowe elementy ceny. Jednak robiąc to nie uzyskamy gwarancji, że zakupiony przez nas produkt wytrzyma lata użytkowania, ani że jest zbudowany z najlepszej jakości materiałów na rynku. Może to nam się przysłużyć w momencie kupna, ale po kilku latach możemy zacząć przeklinać dzień, w którym kupiliśmy go po taniości. U renomowanych producentów, takich jak Blachy Pruszyński,mamy pewność nowoczesnej linii produkcyjnej i wysokiej jakości materiałów oraz kontroli produkcji. Dodatkowo podczas zamawiania możemy liczyć na wsparcie specjalisty, który odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania. Ponieważ najważniejsza jest wytrzymałość i wizualny ład naszego domu.
A co do ceny –w ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy sporo modeli. Ceny podawane są w widełkach, bo są zależne od wybranej przez nasz powłoki ochronno-dekoracyjnej. W ofercie Blachy Pruszyński mamy do wyboru: PS, PMG, ULTRAMAT, PURMAX, PURLAK, FARM, czy FOODSAFE. Jeśli szukasz pełnego cennika, z wyszczególnieniem cen netto, brutto itp., znajdziesz je wszystkie na stronie internetowej, wraz z innymi modelami blach trapezowych, które sprzedawane są pod konkretną inwestycję (T84, T94, T130, T133, T135, T135P, T140, T147, T150, T155, T160, T200).
Warto sprawdzić również ceny u lokalnego dystrybutora, który bardzo często będzie miał niższą cenę.