Jak szybko można się pozbyć niechcianego samochodu? Oczywiście sprzedając go do skupu. To najwygodniejsza forma transakcji dla właściciela starego auta, a często też najbardziej opłacalna. Dodatkowym atutem są jeszcze proste formalności, choć i w tym przypadku potrzebny będzie komplet dokumentów.
Wiele skupów pracuje przez cały tydzień, więc bez problemu da się zorganizować sprzedaż w dogodnym dla klienta terminie. Ofertę zgłasza się telefonicznie albo przez formularz online – właściciel podaje podstawowe informacje dotyczące sprzedawanego auta, czyli m.in. markę, rocznik, typ silnika, stan techniczny. Do zgłoszenia online warto jeszcze dodać zdjęcia samochodu, co ułatwi jego wstępną wycenę.
Propozycję ceny skup zazwyczaj wysyła tego samego dnia. Drugi etap to oględziny samochodu, na podstawie których skup może przedstawić swoją ostateczną ofertę. Klient może, ale nie musi zaakceptować zaproponowaną cenę – wycena nie jest wiążąca dla żadnej ze stron. Po dogadaniu szczegółów pozostaje podpisanie umowy kupna-sprzedaży oraz wypłata gotówki w umówionej kwocie. Więcej szczegółów dotyczących transakcji znaleźć można na stronie wybranego skupu, np. na https://kupimyauto.com/.
Sprzedaż samochodu powinno się zawsze potwierdzić pisemną umową, ważne jest również, aby zawarte w niej informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Rezygnacja z umowy może skutkować wyższą ceną za auto, generuje to jednak szereg problemów dla klienta – chociażby taki, że oficjalnie to on wciąż pozostaje właścicielem pojazdu i w razie jakichkolwiek kłopotów odpowiedzialność spadnie właśnie na niego. Bez pisemnego zaświadczenia o kasacji nie da się też samochodu wyrejestrować.
Auto może sprzedać do skupu wyłącznie jego właściciel, nie musi on jednak być obecny osobiście – do sfinalizowania transakcji wystarczy podpisane przez właściciela pełnomocnictwo. W przypadku, gdy jedno auto posiada kilka osób, każda z nich musi wyrazić zgodę, osobiście albo na piśmie. Do podpisania umowy potrzebne są dokumenty samochodu, czyli dowód rejestracyjny i opcjonalnie karta pojazdu. Dane osobowe potwierdza się na podstawie dowodu osobistego lub innego ważnego dokumentu ze zdjęciem.
Taka możliwość znajduje się w ofercie wielu skupów, np. skup aut Szubin. Sprzedać można samochód wykupiony z leasingu, a niezbędne dokumenty to oryginał faktury wykupu i zaświadczenie o zakończeniu leasingu. Pojazd z czynnym leasingiem nie kwalifikuje się do sprzedaży – można jedynie dokonać cesji na innego użytkownika.
Ubezpieczenie samochodu przechodzi na nowego właściciela, może on jednak zrzec się tego prawa, co skupy często robią. Jeśli skup zrezygnuje z OC, były właściciel otrzymuje zwrot niewykorzystanej składki – oblicza się ją proporcjonalnie za cały niekorzystany okres ochrony. Formalności z ubezpieczycielem zazwyczaj da się załatwić online, a zwrot pieniędzy następuje w przeciągu jednego miesiąca.