Zamknij
REKLAMA

Producent wyrobów z tworzyw sztucznych – co produkuje?

12:37, 24.02.2018 | Materiały Partnera
Skomentuj

Plastik jest niemal wszechobecny. Klawiatura w laptopie jest plastikowa, obudowa telefonu jest z plastiku. Pijemy wodę w plastikowych butelkach. Przyjrzyjmy się zatem podziałowi i co z czego wytwarza producent wyrobów z tworzyw sztucznych.

Poli(tereftalan etylenu), czyli PET

Jednym z najczęściej używanych przez nas polimerów jest poli(tereftalan etylenu), znany bardziej jako PET. Właściwie każdego dnia mamy styczność z tym tworzywem. Produkuje się z niego chociażby butelki plastikowe czy obudowy urządzeń elektronicznych. Z kolei zimą i jesienią produkty z PET mamy bardzo blisko serca. I to dosłownie, bowiem jest on potrzebny do wytwarzania bluz polarowych. Oczywiście te ostatnie nie są wytwarzane przez producenta wyrobów z tworzyw sztucznych, tylko przez przedsiębiorstwa odzieżowe.

Wpływ na masowe zastosowanie tego tworzywa sztucznego miały jego właściwości. PET jest bardzo wytrzymały, trudno się pali, można go łączyć z innymi tworzywami oraz barwić na różne kolory. Dodatkowo jest szczelny i nie przepuszcza gazów czy pary. Dzięki temu m.in. woda w butelce PET nie pachnie magazynem, w którym stoi przed sprzedażą.

Poli(chlorek winylu), czyli PCV

Równie popularnym i często spotykanym, co PET jest polichlorek winylu znany w Polsce jako PCV lub PVC. Produkuje się z niego wykładziny podłogowe, rury do instalacji w budynkach, w elektronice stosowany jako izolacja, zaś w medycynie służy do produkcji strzykawek czy cewników. Tak szerokie zastosowanie to zasługa jego podziału w zależności od właściwości. Rozróżniamy PCV twardy oraz miękki. Jest on bardzo chętnie wykorzystywany przez producentów wyrobów z tworzyw sztucznych, właśnie z powodu swojej wszechstronności.

Producent wyrobów z tworzyw sztucznych – ABS

Innym często stosowanym przez producenta wyrobów z tworzyw sztucznych jest kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy, czyli ABS. Znajdziemy go w wielu naszych samochodach, bowiem wykorzystuje się go do produkcji nadkoli, przycisków czy kratownic w autach. Z ABS mają również styczność kobiety i dzieci. Te pierwsze najczęściej dotykają pralek, a ich obudowy są wykonane właśnie z tego tworzywa sztucznego. Z kolei nasze pociechy styczność z ABS mają bawiąc się zabawkami. Z kolei wszyscy, być może nawet w tej chwili dotykamy ABS. Oprócz sprzętu AGD, stosuje się go do obudowy urządzeń elektronicznych. Jak widać producent wyrobów z tworzyw sztucznych ma bardzo wiele rynków zbytu. Plastik jest wszędzie wokół nas i nic nie zapowiada zmian. Dla branży to z pewnością dobra wiadomość. A jak na to zareaguje środowisko? Przekonamy się w najbliższych latach.

(Materiały Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone