Zamknij

Kiedy potrzebujesz pozwolenia na budowę?

21:39, 06.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:39, 06.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Budowa domu jednoznacznie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Co jednak w przypadku, kiedy mamy zamiar postawić garaż bądź średnich rozmiarów altanę ogrodową? Czy wówczas musimy to gdzieś zgłaszać, czy bez żadnych przeszkód możemy rozpocząć prace budowlane? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu i sprawdźmy, co na ten temat mówi prawo budowlane. 

Kiedy pozwolenie na budowę nie będzie konieczne?

Nie wszystkie obiekty budowlane wymagają pozwolenia na budowę. Nie jest to jednak równoznaczne z faktem, że możemy dowolnie zagospodarować naszą działkę. Pod uwagę należy brać bowiem przepisy techniczno-budowlane. Może się również okazać, że planowane prace powinny zostać zgłoszone odpowiedniemu organowi. Prawo budowlane jasno określa, które obiekty nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jest tak głównie w przypadków wolno stojących budynków parterowych gospodarczych (zaliczają się do nich m.in. garaże, altany, ogrody zimowe czy przydomowe ganki) o ile powierzchnia ich zabudowy nie przekracza 35 m2. Ponadto, na każde 500 m2 powierzchni działki przypadają maksymalnie dwa takie obiekty. Co uznawane jest za budynek przeznaczony do celów gospodarczych? Jest to taka budowla, która posiada fundamenty ściany oraz dach i jest przeznaczona właśnie do celów gospodarczych, czyli np. przechowywania narzędzi. Jeżeli nie jesteś pewien jak zaklasyfikować Twój obiekt budowlany, to lepiej poradź się ekspertów. W prawie budowlanym specjalizuje się, chociażby dybka.com.pl.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Kiedy znamy już definicję naszego obiektu budowlanego, musimy wyliczyć jego powierzchnie. Sprawdzamy zatem czy powierzchnia zabudowy wynosi do 35 m2, a następnie dowiadujemy się, czy naszą działkę obejmują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem np. okazać, że dotyczy jej zakaz budowy obiektów przekraczających wysokością 3 m. Jeżeli nie znajdziemy takiego planu, to warto wybrać się do prezydenta miasta bądź burmistrza, aby wydał decyzję

Co w przypadku, gdy nie zgłosimy obiektu budowlanego?

Samowolka prowadzi do konsekwencji prawnych. Inspektor nadzoru budowlanego może zdecydować o karze finansowej, a nawet o częściowej lub całkowitej rozbiórce naszej budowli. Właśnie dlatego lepiej wcześniej wszystkiego dopilnować. W innym przypadku może okazać się, że trudziliśmy się na darmo, a poniesiemy przecież i tak koszty związane z budową.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%