Zamknij
REKLAMA

Nowoczesność dzięki pompom wody morskiej

10:37, 29.06.2018 | materiały partnera
Skomentuj

Pompy wody morskiej są nie tylko jednym z doskonalszych technicznie produktów w swojej klasie, ale wywierają też największy wpływ na to, jak funkcjonuje wiele przedsiębiorstw, mając przy okazji realne znaczenie dla wielu osób, które nawet nie wiedzą, że swój komfort zawdzięczają dopracowanym projektom pomp słonej wody.

Odwrócona osmoza na statkach i platformach

Każda platforma wiertnicza i statek – pasażerski i towarowy, a nawet jachty pełnomorskie – wyposażony jest w system RO (reverse osmosis, odwróconej osmozy), który służy do odzyskiwania wody pitnej z wody morskiej. Do niedawna systemy te miały bardzo mocno ograniczoną żywotność, ale wprowadzono do ich układów pompy wody morskiej wykonane z tytanu i wspomagające proces przepompowywania słonej wody. Dzięki temu na największych liniowcach korozja w układach RO została praktycznie wyeliminowana.

Odwrócona osmoza to zresztą nie wszystko. Większość jednostek pływających w całości uzależnionych jest od wody słonej i tylko niewielką część układów zasila woda słodka. Pompy do wody morskiej są tam więc oczywistym i powszechnie stosowanym elementem większości układów.

Ratownictwo morskie i pożarnictwo w strefie przybrzeżnej

Pompy słonej wody z oczywistych względów są niezbędnym elementem wyposażenia jednostek ratunkowych na morzu. Stosunkowo często jednak instaluje się je również na jednostkach rzecznych i jeziornych, ponieważ są zwyczajnie jeszcze trwalsze niż standardowe pompy. W niektórych krajach pompy słonej wody są również używane w specjalistycznych jednostkach gaśniczych.

Oczywiście tutaj stosowane są bardzo specyficzne pompy, ale o tym, jak wyglądają poszczególne ich typy, można przekonać się w serwisie saga.info.pl/pompy-do-wody-morskiej.

Energia z wody

Pozyskanie energii z wody jest kuszącą koncepcją, ale każdy układ generatorów na którymś etapie musi polegać na pompach przetłaczających wodę albo na turbiny, albo spod turbin. Na mniejszą i większą skalę pompy wody morskiej są stosowane jako elementy układów zasilających stacje rezerwowe gazu, przetwórnie rybne i wiele innych obiektów zlokalizowanych nad samym brzegiem morza. Tam co prawda najważniejszym kryterium jest niewielki apetyt pomp na energię, ale ze względów praktycznych stosuje się pompy do wody słonej.

Zakłady chemiczne ze „słoną” wodą

Pompy do wody morskiej to grupa urządzeń uodpornionych na działanie substancji korodujących. A te znajdują się nie tylko w wodzie morskiej, ale także w wodzie wykorzystywanej lub odprowadzanej z niektórych zakładów przemysłowych, na przykład firm zajmujących się produkcją nawozów, farb czy lakierów. Media zawsze przy omawianiu wpływu takich podmiotów na środowisko skupiają się na samej oczyszczalni ścieków, jednak ta nie funkcjonowałaby długo, gdyby zamiast specjalistycznych pomp zamontować w ich układach zwyczajne pompy do brudnej wody. Bardzo często w takich właśnie miejscach stosuje się pompy do słonej wody, mimo że przetłaczany przez nie roztwór niewiele ma wspólnego ze składem wody w morzu.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone