Pomysł na nawierzchnię tarasu jest bardzo ważny. Ogromny wybór, jaki oferują nam na rynku sprzedawcy powoduje, że możemy dostać zawrotu głowy. Co warto wybrać?
Możliwość wypoczywania na tarasie to przywilej posiadaczy domków. Taras w sezonie letnim staje się dodatkowym pokojem - możemy tu spożywać posiłki, czy leniuchować w popołudniowym słońcu.
Na tarasie spędzamy czas na świeżym powietrzu - mamy możliwość zintegrować się z naturą. Atrakcyjny i wygodny taras będzie pretekstem, aby urządzać w ogrodzie przyjęcia ogrodowe, czy też po prostu spotykać się tam z najbliższymi.
Wygodne meble na taras pozwolą nam spędzać czas tak, jak chcemy.
Wygląd i wygoda tarasu wpływa na to, w jaki sposób go odbieramy - jeżeli taras przydomowy będzie urządzony w sposób, jaki nam odpowiada, z pewnością będzie naszym ulubionym miejscem w ogrodzie.
Obecnie w sprzedaży jest dostępnych wiele tworzyw, z których możemy wykonać nawierzchnię tarasu. Wybór jest bardzo duży i zróżnicowany - tworzywa różnią się wyglądem, trwałością, ceną, a także sposobem montażu. Możemy więc doskonale dopasować nawierzchnię tarasu do naszych oczekiwań. Na jakie kryteria powinniśmy zwrócić uwagę, szukając pokrycia na nasz taras?
Drewniany taras to cały czas jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w naszych ogrodach. Drewno jako materiał powszechny, stosunkowo tani i łatwy w obróbce, jest często wykorzystywany do budowy konstrukcji ogrodowych, nawierzchni czy też mebli ogrodowych. Niestety, tak jak we wnętrzach, podłoga z drewnianych desek sprawdza się doskonale, gdyż wygląda elegancko i jest wyjątkowo przytulna, tak w naszych ogrodach, rozwiązania z rodzimego drewna, są często kłopotliwe. Wynika to z faktu, iż drewno trzeba impregnować. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest taras z drewna egzotycznego. Drewno egzotyczne jest twarde i bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Nie wymaga impregnacji, a jego żywotność sięga dziesiątek lat.
Tarasy z drewna układa się na drewnianych legarach, które są mocowane na utwardzonym podłożu - może to być zagęszczone naturalne podłoże, fundamenty punktowe, lub wylewka betonowa.
Deska kompozytowa to rozwiązanie, które daje zbliżone efekty wizualne, do tych, które uzyskujemy gdy zastosujemy drewno, jednak jest to o wiele bardziej trwalszy materiał. Deska kompozytowa to deska wykonana ze zmielonych trocin i winylu - jest to sztuczny twór imitujący drewno. Ma ona wszelkie zalety naturalnego drewna, a dodatkowo nie wymaga impregnacji. Deska kompozytowa może być powodzeniem wykorzystana na wykonanie tarasów sąsiadujących ze zbiornikami wodnymi, gdyż jest bardzo odporna na wilgoć.
Budowa taras z deski, wygkąda podobnie jak budowa tarasu z drewna. Deski kompozytowe również są układane na legarach, a te mocowane na utwardzonym podłożu, najczęściej wylewce betonowej. Mocując deskę kompozytową, musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, aby efekt był zadowalający.
Kostka betonowa staje się w ostatnich latach coraz powszechniejszym tworzywem, gdyż jej ogromny wybór, pozwala dopasować ją do każdego ogrodu. Kostka betonowa może mieć różny kolor, kształt, wielkość, grubość. Możemy zastosować kostkę o gładkiej lub chropowatej strukturze, wzbogaconą w ziarna kruszywa, dekoracyjną, imitującą piaskowiec czy inne kamienie.
Kostka betonowa jest dość skomplikowana w układaniu, dlatego do kosztu kostki za metr bieżący, musimy doliczyć koszt jej ułożenia, który często jest równy cenie kostki, a minimalnie wynosi 30 zł/m kwadratowy.
Kostka musi być dobrze ułożona, gdyż często złe przygotowanie podłoża, skutkuje jej wysadzaniem po zimie, odkształcaniem się. Kostkę układa się na zagęszczonym podłożu i podbudowie - może to być piasek, piasek z cementem, pospółka. Podbudowa najczęściej jest 2-warstwowa, jedna warstwa, głębsza i grubsza to podłoże zagęszczone tłuczniem i klińcem, na którym następnie wysypuje się podsypkę cementową i układa kostkę. Wiele jednak zależy od podłoża, jakie mamy w ogrodzie, oraz samego wykonawcy.
Surowa płyta betonowa wygląda elegancko i modnie.
Taras z płyt betonowych jest rozwiązaniem do nowoczesnych ogrodów, a także przestrzeni komercyjnych. Sposób układania jest podobny, jak w przypadku kostki betonowej. Obydwa tworzywa wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, są łatwe w czyszczeniu. Producenci oferują nam bogatą ofertę płyt betonowych, dlatego łatwo skomponujemy je z elewacją budynku.
Taras wykonany z kamienia naturalnego jest zawsze niepowtarzalny i zachwycający. Każdy kamień jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju, dlatego efekt, jaki otrzymamy, staje się nie do powtórzenia. Tarasy kamienne są układane na podbudowie, najczęściej również 2-warstwowej. Głębsza warstwa, sięgając około 40 cm w głąb, ma szerokość około 25 - 30 cm i jest utwardzonym lub klińcem, często ograniczonym krawężnikami, czy też sięgaczami, czyli dużymi kamieniami, zamocowanymi na fundamentach betonowych. Ta konstrukcja ma chronić taras przed “rozjeżdżaniem się”. Na klińcu wykonuje się podbudowę cementową, a następnie układa kamień. Każda nawierzchnia kamienna jest inna - przypomina to trochę układanie puzzli, gdzie dopasowujemy do siebie poszczególne, pojedyncze elementy.
Nawierzchnia kamienna pasuje idealnie do ogrodów wiejskich, bardziej swobodnych. Stanowi unikatową dekorację.
0 0
Zdecydowanie polecam deski kompozytowe, jakieś 2 lata temu układał je u mnie fachowiec z dobretarasypl i zero uszkodzeń czy wybrzuszeń mimo braku impregnacji i zadaszenia
0 0
Deska kompozytowa jest fajna, ale droga i sztuczna. Ja wolę starą cegłę. To jest moje marzenie
0 0
Ciekawe, na pewno skorzystam z kilku wskazówek dzięki :)
0 0
Paulino, Twoje marzenie jest również moim marzeniem. Moim zdaniem nic nie wygląda na tarasie lepiej niż cegła. Jest niesamowicie klimatyczna
0 0
W tym sezonie chcemy zmienić nawierzchnię, a ja nadal nie wiem na co się zdecydować..