Zamknij
REKLAMA

Pomysł na nawierzchnię tarasu - poznaj 5 naszych typów

11:53, 18.03.2019 | materiał partnera
Skomentuj
Kostka brukowa to inwestycja na lata.

Pomysł na nawierzchnię tarasu jest bardzo ważny. Ogromny wybór, jaki oferują nam na rynku sprzedawcy powoduje, że możemy dostać zawrotu głowy. Co warto wybrać?

Tarasowe przywileje

Możliwość wypoczywania na tarasie to przywilej posiadaczy domków. Taras w sezonie letnim staje się dodatkowym pokojem - możemy tu spożywać posiłki, czy leniuchować w popołudniowym słońcu.

Na tarasie spędzamy czas na świeżym powietrzu - mamy możliwość zintegrować się z naturą. Atrakcyjny i wygodny taras będzie pretekstem, aby urządzać w ogrodzie przyjęcia ogrodowe, czy też po prostu spotykać się tam z najbliższymi.


Wygodne meble na taras pozwolą nam spędzać czas tak, jak chcemy.

Wygląd i wygoda tarasu wpływa na to, w jaki sposób go odbieramy - jeżeli taras przydomowy będzie urządzony w sposób, jaki nam odpowiada, z pewnością będzie naszym ulubionym miejscem w ogrodzie.

Obecnie w sprzedaży jest dostępnych wiele tworzyw, z których możemy wykonać nawierzchnię tarasu. Wybór jest bardzo duży i zróżnicowany - tworzywa różnią się wyglądem, trwałością, ceną, a także sposobem montażu. Możemy więc doskonale dopasować nawierzchnię tarasu do naszych oczekiwań. Na jakie kryteria powinniśmy zwrócić uwagę, szukając pokrycia na nasz taras?

  • styl domu i ogrodu - w ogrodzie każdy z elementów, od najmniejszego do największego, powinien być ściśle do siebie dopasowany. Każdy element - mebel, nawierzchnie, budowle, powinny tworzyć jedną, spójną całość. Dlatego poszukując nawierzchni na taras, musimy dopasować ją do tego, co jest w naszym ogrodzie, co ma być w naszym ogrodzie, i do stylu domu. Zależnie, czy ogród będzie nowoczesny, czy tradycyjny, możemy wykorzystać odmienne materiały na nawierzchnię tarasu.
  • nasze możliwości finansowe - budowa tarasu to inwestycja, która stanowi spory wydatek. Poszukując idealnej nawierzchni na nasz taras, powinniśmy porównać ceny tworzyw, jakie bierzemy pod uwagę. Nie oznacza to, że gdy znajdziemy droższy wariant, mamy z niego zrezygnować. Możemy wstrzymać się z budowa tarasu do kolejnego sezonu, tak aby spełnić marzenia o idealnym tarasie, a nie zadowalać się półśrodkami.
  • warunki panujące w ogrodzie - w zależności od tego, jakie tworzywo wybierzemy na nasz taras, konieczne będzie wykonanie odpowiedniej podbudowy. Przed zakupem tworzywa na taras, musimy więc zorientować się, jakie wymagania ma wybrane przez nas tworzywo, a następnie porównać to z warunkami panującymi w ogrodzie. NIeprzepuszczalne podłoże, stary fundament, czy piaszczysta lub gliniasta gleba to warunki szczególne, które mogą być wskazanie do zastosowania określonego tworzywa.
  • nasze upodobania - jest to istotne kryterium, jakie powinniśmy uwzględniać, komponując każdy z elementów w naszym ogrodzie. Nasz taras tylko wtedy będzie dla nas atrakcyjnym miejscem wypoczynku, kiedy będzie nam się podobał. Decydując się na nasze ulubione tworzywa, czy kolory, tworzymy przestrzeń przyjazną dla nas.

Drewniany taras wymaga impregnacji, aby wyglądał atrakcyjnie.

Drewniany taras

Drewniany taras to cały czas jedno z najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych w naszych ogrodach. Drewno jako materiał powszechny, stosunkowo tani i łatwy w obróbce, jest często wykorzystywany do budowy konstrukcji ogrodowych, nawierzchni czy też mebli ogrodowych. Niestety, tak jak we wnętrzach, podłoga z drewnianych desek sprawdza się doskonale, gdyż wygląda elegancko i jest wyjątkowo przytulna, tak w naszych ogrodach, rozwiązania z rodzimego drewna, są często kłopotliwe. Wynika to z faktu, iż drewno trzeba impregnować. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest taras z drewna egzotycznego. Drewno egzotyczne jest twarde i bardzo odporne na czynniki atmosferyczne. Nie wymaga impregnacji, a jego żywotność sięga dziesiątek lat.

Tarasy z drewna układa się na drewnianych legarach, które są mocowane na utwardzonym podłożu - może to być zagęszczone naturalne podłoże, fundamenty punktowe, lub wylewka betonowa.

Deska kompozytowa na tarasie

Deska kompozytowa to rozwiązanie, które daje zbliżone efekty wizualne, do tych, które uzyskujemy gdy zastosujemy drewno, jednak jest to o wiele bardziej trwalszy materiał. Deska kompozytowa to deska wykonana ze zmielonych trocin i winylu - jest to sztuczny twór imitujący drewno. Ma ona wszelkie zalety naturalnego drewna, a dodatkowo nie wymaga impregnacji. Deska kompozytowa może być powodzeniem wykorzystana na wykonanie tarasów sąsiadujących ze zbiornikami wodnymi, gdyż jest bardzo odporna na wilgoć.

Budowa taras z deski, wygkąda podobnie jak budowa tarasu z drewna. Deski kompozytowe również są układane na legarach, a te mocowane na utwardzonym podłożu, najczęściej wylewce betonowej. Mocując deskę kompozytową, musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, aby efekt był zadowalający.

Kostka betonowa wymaga dobrej podbudowy.

Taras z kostki betonowej

Kostka betonowa staje się w ostatnich latach coraz powszechniejszym tworzywem, gdyż jej ogromny wybór, pozwala dopasować ją do każdego ogrodu. Kostka betonowa może mieć różny kolor, kształt, wielkość, grubość. Możemy zastosować kostkę o gładkiej lub chropowatej strukturze, wzbogaconą w ziarna kruszywa, dekoracyjną, imitującą piaskowiec czy inne kamienie.

Kostka betonowa jest dość skomplikowana w układaniu, dlatego do kosztu kostki za metr bieżący, musimy doliczyć koszt jej ułożenia, który często jest równy cenie kostki, a minimalnie wynosi 30 zł/m kwadratowy.

Kostka musi być dobrze ułożona, gdyż często złe przygotowanie podłoża, skutkuje jej wysadzaniem po zimie, odkształcaniem się. Kostkę układa się na zagęszczonym podłożu i podbudowie - może to być piasek, piasek z cementem, pospółka. Podbudowa najczęściej jest 2-warstwowa, jedna warstwa, głębsza i grubsza to podłoże zagęszczone tłuczniem i klińcem, na którym następnie wysypuje się podsypkę cementową i układa kostkę. Wiele jednak zależy od podłoża, jakie mamy w ogrodzie, oraz samego wykonawcy.

Płyty betonowe są nowoczesne i łatwe w pielęgnacji.


Surowa płyta betonowa wygląda elegancko i modnie.

Taras z płyt betonowych

Taras z płyt betonowych jest rozwiązaniem do nowoczesnych ogrodów, a także przestrzeni komercyjnych. Sposób układania jest podobny, jak w przypadku kostki betonowej. Obydwa tworzywa wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, są łatwe w czyszczeniu. Producenci oferują nam bogatą ofertę płyt betonowych, dlatego łatwo skomponujemy je z elewacją budynku.

Kamień ma naturalny charakter.

Taras kamienny

Taras wykonany z kamienia naturalnego jest zawsze niepowtarzalny i zachwycający. Każdy kamień jest unikatowy i jedyny w swoim rodzaju, dlatego efekt, jaki otrzymamy, staje się nie do powtórzenia. Tarasy kamienne są układane na podbudowie, najczęściej również 2-warstwowej. Głębsza warstwa, sięgając około 40 cm w głąb, ma szerokość około 25 - 30 cm i jest utwardzonym lub klińcem, często ograniczonym krawężnikami, czy też sięgaczami, czyli dużymi kamieniami, zamocowanymi na fundamentach betonowych. Ta konstrukcja ma chronić taras przed “rozjeżdżaniem się”. Na klińcu wykonuje się podbudowę cementową, a następnie układa kamień. Każda nawierzchnia kamienna jest inna - przypomina to trochę układanie puzzli, gdzie dopasowujemy do siebie poszczególne, pojedyncze elementy.

Nawierzchnia kamienna pasuje idealnie do ogrodów wiejskich, bardziej swobodnych. Stanowi unikatową dekorację.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (5)

IrekIrek

0 0

Zdecydowanie polecam deski kompozytowe, jakieś 2 lata temu układał je u mnie fachowiec z dobretarasypl i zero uszkodzeń czy wybrzuszeń mimo braku impregnacji i zadaszenia 22:45, 22.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaulinaPaulina

0 0

Deska kompozytowa jest fajna, ale droga i sztuczna. Ja wolę starą cegłę. To jest moje marzenie 11:09, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Karolina EKarolina E

0 0

Ciekawe, na pewno skorzystam z kilku wskazówek dzięki :) 13:52, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

0 0

Paulino, Twoje marzenie jest również moim marzeniem. Moim zdaniem nic nie wygląda na tarasie lepiej niż cegła. Jest niesamowicie klimatyczna 11:13, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdalenaMagdalena

0 0

W tym sezonie chcemy zmienić nawierzchnię, a ja nadal nie wiem na co się zdecydować.. 14:55, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone