Zamknij

Własna nieruchomość - jak inwestować bez strat?

14:01, 02.04.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:02, 02.04.2020

Zakup nieruchomości to świetny pomysł na inwestycję! Trudno na takim przedsięwzięciu stracić, a nic nie wskazuje na to, by mieszkania i domy miały nagle zacząć gwałtownie tanieć. Fakt faktem, z biegiem lat nieruchomości nieznacznie tracą na wartości na skutek zużycia i starzenia się, jednak inne czynniki, takie jak na przykład rozwój miast powodujący, że niegdysiejsze dalekie przedmieścia obecnie są dobrze skomunikowaną dzielnicą niedaleko centrum, mogą spowodować, że wartość nieruchomości wzrośnie!

Inwestycja ma to do siebie, że włożone w nią początkowo pieniądze do nas wrócą, w tej czy innej formie. Myśląc o inwestowaniu w nieruchomości powinniśmy od razu podzielić je na kilka rodzajów, a zależnie od tego, który z nich nas interesuje, rozważać najlepsze strategie inwestowania. Inaczej będzie inwestował biznesmen mający duży kapitał i dom pod miastem, a inaczej czteroosobowa rodzina szukająca miejsca, by osiąść na dłużej, jednak każde z nich może ulokować swój kapitał w rynku nieruchomości.

Po pierwsze, można inwestować w nieruchomości z zamiarem sprzedania ich. Nie chodzi tu koniecznie o spekulacje nieruchomościami, gdzie kupuje się lokale czy budynki po to by stały i czekały na lepszy moment na rynku - można na przykład kupić mieszkanie od dewelopera na wczesnym etapie budowy, potem wykończyć je, urządzić i sprzedać z zyskiem. W Warszawie nieustannie rozpoczynane są nowe inwestycje, a wielu deweloperów oferuje korzystniejsze ceny przy zakupie mieszkania z odpowiednim wyprzedzeniem. Sprawdź oferty na ich stronach, na przykład wan.com.pl - skontaktuj się z działem sprzedaży dewelopera, by dowiedzieć się, jakie oferty i promocje obowiązują w tej chwili.

Po drugie, można kupić mieszkanie, by je komuś wynająć. Znowu, wymaga to odpowiednio dużego wkładu własnego, gdyż mieszkania nie są tanie, jednak tanie nie są również czynsze na rynku komercyjnym. Zależnie od tego, komu chcemy wynająć mieszkanie, powinniśmy je mniej lub bardziej wyposażać - różne typy najemców mają różny majątek, w tym meble. Tak czy siak jednak musimy wyposażyć w pełni łazienkę i kuchnię - nikt przy zdrowych zmysłach nie przeprowadza się z wanną i piekarnikiem.

Po trzecie jako inwestycję można traktować zakup mieszkania lub domu, w którym zamierzamy mieszkać. W jaki sposób jest to inwestycja, a nie zwyczajne zaspokojenie podstawowej potrzeby? Jeśli w tej chwili wynajmujemy mieszkanie, to nawet biorąc kredyt nie powinniśmy zwiększyć kwoty naszych miesięcznych wydatków na lokal mieszkalny. A po kilkunastu latach, gdy spłacimy kredyt, nadal będziemy mieli ów dom lub mieszkanie, które możemy komuś sprzedać lub wynająć albo w nim mieszkać. Jeśli natomiast po prostu chcemy się przeprowadzić - kupić kolejny lokal dla rodziny - inwestycja może polegać na wynajmowaniu poprzedniego, “starego”, mieszkania. Poza tym kupując nowe, lepsze mieszkanie zyskamy wiele korzyści niematerialnych: lepszy komfort życia, więcej prywatności na większym metrażu, spokojniejszą okolicę czy krótszy czas dojazdu do pracy - słowem, wyższą jakość życia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%