Zamknij
REKLAMA

Kiedy warto wybierać projekty domów bliźniaków?

11:54, 29.05.2020 | Materiały partnera

Za największą zaletę posiadania domu wiele osób podaje brak sąsiadów za ścianą, a więc maksymalną prywatność i możliwość np. przyjmowania gości wieczorami bez obawy o przeszkadzanie sąsiadom. Są jednak osoby, które lubią mieć bliskiego sąsiada lub rodzinę za ścianą – w takich sytuacjach projekty domów bliźniaków są dobrym rozwiązaniem.

Czym są projekty domów bliźniaków?

Być może nie każdy wie, na czym polega zabudowa bliźniacza. Domy-bliźniaki to wizualnie jedna bryła, składająca się z dwóch – najczęściej symetrycznych – domów połączonych jedną ścianą. Zazwyczaj są one swoimi lustrzanymi odbiciami. Budowa takiego domu wymaga stosunkowo dużej działki, ale i tak potrzeba mniej ziemi, niż do wzniesienia dwóch osobnych budynków. Takie domy są chętnie wybierane zarówno przez deweloperów, jak też indywidualnych inwestorów. Oszczędność na kosztach budowy to dla wielu osób dobry argument, by zdecydować się na taki dom.

Niektóre projekty domów bliźniaków nadają się zarówno do zabudowy bliźniaczej, jak i szeregowej – wtedy zwykle inwestorami są deweloperzy, którzy decydują się postawić całe osiedle.

Projekty domów bliźniaków dla deweloperów

Zabudowa bliźniacza i szeregowa cieszy się dużą popularnością wśród deweloperów, ponieważ pozwala dość niskim kosztem postawić wiele domów przeznaczonych na sprzedaż. Z tego powodu wielu deweloperów albo zleca wykonanie projektu na zamówienie, albo decyduje się na realizację gotowych projektów domów bliźniaków lub szeregowców. Dla klientów również wiąże się to ze sporymi korzyściami, ponieważ od podjęcia decyzji o przeniesieniu się „na swoje” nie muszą czekać kilkunastu miesięcy na ukończenie budowy – często kupują już gotowy, wykończony dom.

Projekty domów bliźniaków dla indywidualnych inwestorów

Projekty domów bliźniaków świetnie sprawdzają się w przypadku dwupokoleniowych rodzin, które chcą mieszkać blisko siebie, ale jednak nie całkiem „pod jednym dachem”. Niektóre osoby decydują się tez na budowę takiego domu wspólnie z przyjaciółmi lub po prostu kimś, obok kogo mają ochotę mieszkać. Decydując się na taki dom warto jasno ustalić oczekiwania estetyczne i funkcjonalne, by użytkownicy obu części byli zadowoleni z decyzji.

Domy bliźniaki są idealne także dla jednej rodziny, w której żyją dwa dorosłe pokolenia – np. rodzice i dorosłe dzieci. Zapewnia to zarówno prywatność dla obu pokoleń, jak i stały kontakt i w razie czego – możliwość udzielenia sobie nawzajem pomocy w pracach domowych czy opiece nad dziećmi lub zwierzętami.

Na co zwracać uwagę przeglądając projekty domów bliźniaków?

Przede wszystkim należy upewnić się, jakie są wytyczne zamieszczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – może tam być określona niestandardowa odległość od granicy działki, konkretny kształt dachu czy maksymalna wysokość budynku. Znając te parametry można zacząć przeglądać katalogi, np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_blizniaki.html. Projekty domów bliźniaków występują w przeróżnych stylach i wariantach – można więc znaleźć zarówno wersje parterowe, jak i wielokondygnacyjne, w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym.

Ważne jest, by wybrać projekt, który będzie podobał się wszystkim użytkownikom nowego domu, ale poza estetyką istotna jest też funkcjonalność. Rozkład pomieszczeń zwykle jest symetryczny, ale w razie potrzeby układ ścian działowych można zmienić. Poza tym warto zdecydować się na jak najlepszą izolację termiczną, nawet jeśli podniesie to koszty budowy – z pewnością zwróci się to w rachunkach za ogrzewanie.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%