Zamknij

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

00:00, 19.05.2021 artykuł sponsorowany

Szukając pracy, wysyłamy swoje CV i listy motywacyjne w odpowiedzi na oferty zamieszczone na stronach internetowych firm lub portalach takich jak np. pracuj.pl. Jeśli nasza kandydatura zaciekawi rekrutera, zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, co często jest sporym sukcesem. Jednak, by dostać pracę, podczas rozmowy musimy wypaść lepiej niż nasi rywale. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dobrze zapoznaj się z firmą, do której aplikowałeś

Ten krok warto wykonać jeszcze zanim wyśle się swoją aplikację, a gdy już dostanie się zaproszenie na rozmowę, jest wręcz niezbędny. Po pierwsze dlatego, że warto wiedzieć coś o miejscu, w którym potencjalnie chcemy pracować. Dodatkowo rekruterzy często sprawdzają podczas rozmowy, czy kandydat wysilił się na tyle, by dowiedzieć się czegoś o firmie, do której aplikował.

Przygotuj odpowiedzi na pytania, które często są zadawane podczas rozmowy

Każda rozmowa o pracę jest inna, jednak często na każdej pojawiają się takie same pytania. Rekruterzy zwykle chcą, by kandydat opowiedział coś o sobie, o swoich osiągnięciach, mocnych i słabych stronach. Często pytają też, dlaczego kandydat szuka innej pracy. Praktycznie zawsze pada także pytanie o oczekiwania finansowe. Przed rozmową warto przećwiczyć sobie te kwestie, by w trakcie wypowiedzi się nie zastanawiać zbyt długo i się nie zacinać.

Przygotuj pytania, które chcesz zadać rekruterowi

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, my również możemy, a nawet mamy prawo zadać rekruterowi pytania dotyczące pracy. Warto je sobie przygotować wcześniej, ponieważ możemy o nich zapomnieć w trakcie rozmowy. Zadając pytania, pokazujemy swoje zaangażowanie oraz zainteresowanie. Ponadto odpowiedzi rekrutera pomogą zdecydować czy chcemy pracować w danym miejscu. Przecież to tez od nas zależy czy przyjmiemy , czy też nie.

Przed rozmową przećwicz jej przebieg

Po przygotowaniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania poćwicz przed lustrem ich mówienie. Możesz też poprosić przyjaciela, by wcielił się w rolę rekrutera i zwrócił ci uwagę na rzeczy, które wymagają poprawy. Takie ćwiczenie jest bardzo pomocne, dzięki temu czujemy się lepiej przygotowani i pewniejsi siebie, przez co lepiej wypadamy podczas rozmowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%