Zamknij

Sensoryczna integracja

10:00, 17.12.2017 A.D
Skomentuj

Otwarto salę integracji sensorycznej w Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Lęborku. 

W piątek (15 grudnia) lęborski starosta Teresa Ossowska–Szara, wspólnie z Dolores Wasilewską, dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lęborku, dokonały otwarcia sali terapii sensorycznej.

Uruchomienie sali to działanie proinwestycyjne i prorozwojowe tej placówki, stwarzające nowe możliwości terapeutyczne, jakie może zaoferować dzieciom z różnego rodzaju dysfunkcjami rozwojowymi, zaburzeniami zachowania, czy niepełnosprawnością ruchową.

18 tys. zł. to wielkość środków pozyskanych z funduszy krajowych. Pieniądze przekazała Telewizja Polska w ramach akcji „Reklama Dzieciom 2016”. Natomiast Powiat Lęborski przekazał blisko 13 tys. zł ze środków w ramach działania dotyczącego rozwiązań poprawiających jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania, na sfinansowanie szkolenia kadry.

Teoria integracji sensorycznej opiera się na pięciu założeniach, odwołujących się do neurologii i teorii zachowania: plastyczności neuronalnej, integralności systemu nerwowego, sekwencyjnym rozwoju procesów integracji sensorycznej, reakcjach adaptacyjnych oraz tzw. inner driver, czyli charakterystycznym i indywidualnym dla każdego dziecka, wewnętrznym pędzie do rozwoju.

Sama terapia integracji sensorycznej nie jest procesem łatwym. Wymaga odpowiednio wykwalifikowanego fachowego personelu, a dokładnie – certyfikowanego terapeuty. Podstawa terapii opiera się na wcześniejszej diagnozie. Sama terapia określana bywa często jako „naukowa zabawa” i polega m.in. na tym, że dziecko podczas sesji huśta się na hamaku, jeździ na deskorolce, balansuje na kołysce itp. Przez interesującą dla dziecka i przyjemną zabawę dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań. Terapia sensoryczna nie jest nauką konkretnych umiejętności, w rozumieniu np. pisania, czy liczenia. Jest natomiast usprawnieniem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych umiejętności.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%