Zamknij

Korony zębowe - co warto wiedzieć?

09:54, 24.09.2018 ?.W Aktualizacja: 12:26, 01.10.2018
Skomentuj

Stomatologia estetyczna to gałąź stomatologii, która rozwija się dziś niezwykle dynamicznie. Coraz częściej uznajemy, że piękny uśmiech ma znaczenie w relacjach międzyludzkich, pozwala zjednać sobie ludzi i otwiera wiele drzwi. Dlatego coraz więcej pacjentów odwiedza gabinety, by wybielić zęby, założyć licówki czy korony. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, z czym wiąże się zakładanie koronek i czy nie ma dla nas żadnych przeciwwskazań. 

Co to jest korona zębowa?

Korona jest delikatną nakładką, którą przykleja się na specjalnie oszlifowanym zębie. Pozwala to ukryć przebarwienia, ubytki próchnicowe, nierówny kształt zębów. Zakładając koronki maskuje się także ubytek w ułamanym, ukruszonym zębie. To prosty, szybki sposób na poprawę wyglądu uzębienia i co za tym idzie, komfortu pacjenta. Korony pełnią kilka funkcji:

  • poprawiają wygląd zębów,
  • przywracają ich funkcje,
  • wzmacniają je.

Istnieje wiele rodzajów koron zębowych, dzielimy je szczególnie ze względu na materiał wykonania.

Rodzaje koron

  • Metalowe korony
    Są zalecane szczególnie wtedy, gdy ząb jest bardzo zniszczony, na przykład przez próchnicę. Tych wykonanych z tytanu, stali oraz stopów srebra i złota koron raczej nie zakłada się na przednie zęby, ze względu na ich niewielki poziom estetyczny.
  • Pełnoceramiczne korony
    Prezentują się najładniej ze wszystkich - wykonane z materiału dopasowanego do odcienia szkliwa, stosowane są szczególnie często na przednich zębach. Nieuczulające i wykonane precyzyjnie, są właściwie niewidoczne i nie przeszkadzają pacjentowi.
  • Korony porcelanowe na metalu
    Stanowią praktyczne połączenie wytrzymałości koron metalowych z wysoką estetyką porcelanowych.

Jakie są wskazania do założenia koron?

Istnieje kilka wskazań do poprawy estetyki uzębienia w opisywany sposób. Koronki na zęby są dziś powszechnie stosowane i można je założyć w każdym gabinecie oferującym zabiegi stomatologii estetycznej. Koronki zakłada się na zęby:

  • przebarwione, pociemniałe,
  • z ubytkami szkliwa,
  • zrotowane, o nieładnym kształcie,
  • starte,
  • z genetycznym niedorozwojem szkliwa.

Kto nie powinien ich zakładać?

Oprócz wskazań, istnieją też oczywiście przeciwwskazania do zakładania koron. Nie wykonuje się tego zabiegu na zębach mocno zniszczonych, na których korony nie mają szans się utrzymać. Przeciwwskazaniem są też choroby przyzębia i uszkodzenia na wierzchołku korzenia. Gdy choroba przyzębia jest zaawansowana, należy wyleczyć ją przed założeniem koronki.

Gdy już spełnimy wszystkie wymogi i zdecydujemy się na założenie koron zębowych, należy wybrać odpowiedni ośrodek stomatologiczny. Miejscem, które specjalizuje się we wszystkim co związane z zabiegiem założenia koron zębowych jest krakowskie centrum stomatologiczne CDC. Jego założycielem jest ceniony w całej Polsce stomatolog lek.dent. Katarzyna Turlej, która w 2016 r zdobyła tytuł Dentysty Roku. Więcej dowiesz się na  korony zębowe.

Koszt i przed bieg zabiegu

Zakładanie koronek na zęby jest zabiegiem bezbolesny, jednak nie da się wykonać go od A do Z na jednej wizycie. Podczas pierwszej wizyty stomatolog z pomocą specjalnego wiertła szlifuje ząb. Następnie wykonuje się dwa wyciski, które pokażą  kształt zęba i tkanek miękkich dookoła niego. Kolejny etap to ustalenie odcienia koronki oraz nałożeniem na ząb ochronnej koronki tymczasowej. Dopiero na ostatniej wizycie można założyć gotową koronkę, przytwierdzając ją na stałe.

Koszt korony pełnoceramicznej waha się w granicach 1000 - 1200 złotych. Nieco tańsze są korony ceramiczne na metalu, a najtańsze - całkowicie metalowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%