Zamknij
REKLAMA

Medal Burmistrza Lęborka dla Dariusza Gabrynowicza

08.00, 08.11.2022 KL
Skomentuj Fot. UM Lębork
REKLAMA

Hart ducha, konsekwencja, ogromna siła i pozytywne nastawienie do życia. Takie cechy przyniosły lęborczaninowi Dariuszowi Gabrynowiczowi dwa srebrne medale na niedawnych Mistrzostwach Świata w Dieppe we Francji w siłowaniu na rękę. Zawody armwrestlingu odbyły się na przełomie września i października. Pan Dariusz został tam wicemistrzem świata na lewą i prawą rękę w kategorii Disabled Sitting Men +86 kg.

Za zasługi dla Lęborka burmistrz Witold Namyślak przyznał Dariuszowi Gabrynowiczowi medal św. Jakuba Ap. W spotkaniu z mistrzem burmistrzowi towarzyszył sekretarz miasta Marian Kurzydło a panu Dariuszowi żona Teresa, córka Beata Litwin oraz wnuczka Inga.

Spotkanie było okazją do przedstawienia sportowej drogi życiowej pana Dariusza, dla którego armwrestling jest największą pasją. Codzienne treningi i konsekwencja przyniosły w ostatnich miesiącach i latach wspaniałe sportowe sukcesy.   

Dariusz Gabrynowicz urodził się 7 lutego 1965 roku w Lęborku. Przez przedwczesne urodzenie się doznał dziecięcego porażenia mózgowego kończyn dolnych. Całe dzieciństwo spędził w szpitalach, często daleko od domu. Swoją rodzinę widział raz na pół roku. Przeżył wtedy zanik mięśni, spastyczne porażenie mięśni, miał przecinane ścięgna Achillesa i ścięgna przywodzicieli. W walce z chorobami zawsze pomagał mu sport. Pływał, grał w piłkę nożną, grał w tenisa stołowego, ale te wszystkie sporty nie pochłonęły go tak bardzo jak w późniejszym czasie armwrestling (siłowanie na rękę). Gdy uporał się z chorobami i wrócił do Lęborka po ukończeniu szkoły zaczął pracować w Spółdzielni Inwalidów. Tam zapisał się do sekcji sportowej, gdzie wyciskał sztangę, grał w badmintona, jeździł na wózku wyczynowym i uprawiał inne sporty.

Przygoda z armwrestlingiem zaczęła się 20 lutego 2000 roku. Kolega zaproponował mu wzięcie udziału w I Złotym Turze w Gdyni w klubie „TORNADO” w kategorii niepełnosprawnych. Na tych zawodach pan Dariusz zajął I miejsce. Poznał tam Igora Mazurenko, który oznajmił mu, że po tych zawodach może śmiało reprezentować Polskę na X Mistrzostwach Europy, które także miały odbyć się w klubie TORNADO. Pojechał na te Mistrzostwa, które odbyły się również w 2000 roku i zdobył tam dwa brązowe medale na lewą i prawą rękę w kategorii OPEN niepełnosprawnych. Wtedy zaczął brać udział w drobnych zawodach w siłowaniu na rękę, które odbywały się w powiecie lęborskim. Tam zdobywał wysokie miejsca na podium. (09.07.2000r.- zawody port man w Łebie - I miejsce, 15.10.2000r. - turniej o puchar burmistrza miasta Lęborka - I miejsce, 10.12.2000r. - IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Lęborka - II miejsce). W 2000 r wziął udział również w Międzynarodowych Mistrzostwach Belgii. Zajął tam I miejsce i zdobył statuetkę złotych rąk. Później wziął udział w I mistrzostwach Polski w siłowaniu na ręce, które odbyły się w Gdyni 30.06-01.07.2001 roku. Tam zajął I miejsce w kategorii OPEN. Zawody w siłowaniu na ręce, w których zdobywał osiągnięcia z 2001r.: - 11.03.2001r- Międzynarodowy Turniej w Siłowaniu na Rękę o Statuetkę Złotego Lwa Lęborskiego-III miejsce, -17.06.2001r. Turniej Tytanów w Nowej Wsi Lęborskiej - I miejsce, -5.08.2001r.- Ogólnopolski turniej w siłowaniu na rękę w Łebie - I i IV miejsce - 01.09.2001r.- Otwarty Turniej w Dwuboju Siłowym w kat. 90 kg.- II miejsce.

W 2001 roku Polska Federacja Armwrestlingu pod przewodnictwem Igora Mazurenko powołała go do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w Siłowaniu na Ręce, które miały odbyć się 03-10.12.2001r. w hali GOSIR w Gdyni. Zajął wtedy IV miejsce. Brał też udział w zawodach -06.04.2002r.- II Mistrzostwa Polski WAF w Siłowaniu na Ręce Osób Niepełnosprawnych kat. OPEN w Starogardzie Gdańskim - I miejsce -29.09.2002r. - III Festyn Profilaktyczny Alkohol Stop w kat. +75kg w Lęborku - II miejsce, 05.04.2003r. - III Mistrzostwa Polski WAF w kat. niepełnosprawnych w Lęborku - II miejsce -2-3.04.2004r.- IV Mistrzostwa Polski w kat. OPEN Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim I miejsce lewa ręka i II miejsce prawa ręka - 23-24.04.2005r.- V Mistrzostwa Polski w Siłowaniu na Ręce w Choszcznie - I miejsce lewa ręka II miejsce prawa ręka Ostatnie zawody, w których brał udział odbyły się w Jaworznie 29-30.04.2006r. Były to VI Mistrzostwa Polski w siłowaniu na ręce. Zdobył tam III miejsce na lewą i prawą rękę w kategorii OPEN. Po tych zawodach musiał przerwać swoją karierę sportową, ponieważ miał na utrzymaniu rodzinę i dzieci, a ciągłe wyjazdy na zawody mocno obciążały budżet domowy. Zaczął zmagać się także z chorobami. Najpierw na lewej nodze zrobiła mu się ogromna rana, której nie mógł wyleczyć, ponieważ wdał się gronkowiec. Potem zrobiła mu się rana na drugiej nodze. Leczenie trwało 5 lat. W międzyczasie musiał zacząć chodzić o kulach, ponieważ nie dawał rady stać i chodzić o własnych siłach. Miał też problemy zawodowe. Stracił pracę, później otworzył firmę, która splajtowała i przez niepełnosprawność nie mógł znaleźć pracy przez 2 lata. Po tym czasie uśmiechnął się do niego los i w końcu ktoś uwierzył w jego umiejętności. Firma WO-MAR stworzyła dla niego miejsce pracy.

Gdy wszystko zaczęło się układać pomyślał, aby wrócić do swojej pasji sprzed lat. Córka zabrała go na XV Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu do Gdańska, które odbyły się 28.02-01.03.2015 roku w halach Amber Expo na Fit Festiwalu. Zdobył tam II miejsce na lewą rękę i III miejsce na prawą rękę w kategorii +90 kg. Po tej wygranej znowu obudził się w nim duch walki i zaczął ćwiczyć. Rok później znowu wystąpił na Mistrzostwach Polski w Gdańsku lecz nie zdobył żadnego miejsca na podium. Po tej porażce nie poddał się tylko zaczął więcej ćwiczyć i wprowadził sobie dietę. Schudł 17 kilogramów.

W październiku 2017 r. otrzymał telefon od Pawła Podlewskiego. W krótkiej rozmowie Podlewski powiedział mu, że słyszał o jego ostatnich osiągnięciach oraz o powrocie do ćwiczeń i diecie. Zaproponował mu występ na Armwrestling Word Cup. Był bardzo zaskoczony, że po tak dużej przerwie znowu został powołany do kadry Polski i będzie reprezentował nasz kraj. Zawody te odbyły się 20-21 listopada 2017 roku w hali MOSIR w Rumi. Zajął tam III miejsce na lewą rękę i II miejsce na prawą rękę w kategorii +90 kg na stojąco.

Kolejne sukcesy:

- Marzec 2018 r. na Mistrzostwa Polski w Cieszynie zdobył złoty, brązowy oraz 2 srebrne medale -listopad 2018r zdobył srebrny oraz brązowy medal na prawą i lewą rękę w Pucharze Świata osób niepełnosprawnych w Rumi.

- Kwiecień 2019 r. 2 złote i 1 srebrny medal w Warszawie na Mistrzostwach Polski.

- Grudzień 2019 r. Mistrzostwa Świata w Dumni, 2 srebrne medale.

- Marzec 2020 r. Koszalin, 2 srebrne medale na Mistrzostwach Polski.

- Lipiec 2021 r. Senec Słowacja Puchar Świata, 2 złote medale.

- Sierpień 2021 r. Gniew, 2 srebrne medale na Mistrzostwach Polski.

- Listopad 2021r. Gniew, 2 srebrne oraz 2 złote medale na Mistrzostwa Polski zawodowców.

- Kwiecień 2022 r. Jaworzno, złoty i brązowy medal na Mistrzostwach Polski.

- Maj 2022 r. Mistrzostwa Europy 2 złote medale.

- Lipiec 2022r. 2 złote medale w Pucharze Świata w Senec (Słowacja).

Ostatnie zdobyte tytuły pan Dariusz wywalczył na Mistrzostwach Świata w Dieppe we Francji, które odbywały się 26.09-02.10 2022 r. Został tam wicemistrzem świata na lewą i prawą rękę w kategorii Disabled Sitting Men +86 kg.

Źródło: UM Lębork

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%