Zamknij
REKLAMA

Tydzień Zrównoważonego Transportu za nami - relacja

04:00, 07.10.2020 | K.L
Skomentuj Fot: lotzl.lebork.pl
REKLAMA

W dniach 16 - 22 września trwał Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w ramach którego promowane są wszelkie zrównoważone formy mobilności, m.in. transport publiczny, rower czy ruch pieszy. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”. Powiat Lęborski przyłączył się do akcji na rzecz ekologicznych form mobilności, jednocześnie promując aktywny sposób spędzania czasu.

Z inicjatywy LOT "Ziemia Lęborska - Łeba" i we współpracy z Urzędem Miejskim w Lęborku, Starostwem Powiatowym, Centrum Sportu i Rekreacji oraz Kołem Przewodników PTTK w Lęborku, z udziałem uczniów lęborskich szkół, członków stowarzyszenia LEW LĘBORK, rodzin z dziećmi preferujących aktywną formę spędzania wolnego czasu, zorganizowano rajdy piesze i rowerowe.

Uczniowie lęborskich szkół (Społecznej Językowej Szkole Podstawowej, SP nr 1, SP nr 4, SP nr 8, Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu) wędrowali czerwonym szlakiem PTTK po zabytkowym śródmieściu Lęborka oraz ścieżkami prowadzącymi po atrakcjach Parku im. B. Chrobrego. Młodsi z uczestników mieli możliwość obejrzeć w lęborskim muzeum film dotyczący lokacji miasta oraz rekonstrukcji jego średniowiecznych obwarowań, nieco starsi natomiast - wziąć udział w tzw. queście ("Poznawanie przez pytanie"), szukając w centrum Lęborka odpowiedzi na zagadki związane z ciekawostkami i atrakcjami turystycznymi. Finał ostatniego z rajdów odbył się w miejscu przeznaczonym do wypoczynku i rekreacji, na tzw. Starym Basenie, gdzie organizatorzy przygotowali poczęstunek - pieczone kiełbaski.

Z kolei na terenie gminy Nowa Wieś Lęborska zorganizowano rajd pieszy i dwa rowerowe, które prowadziły po atrakcjach turystycznych gminy. Uczestnicy odwiedzili zabytki Leśnic i Chocielewka, a także stanowisko archeologiczne w Czarnówku. Podsumowanie rajdów odbyło się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi oraz Przystani Żeglarskiej Lubowidz, gdzie uczestnicy spożyli posiłek regeneracyjny, uzupełniając utracone kalorie.

Organizatorom i uczestnikom akcji należą się podziękowania za propagowanie ekomobilności oraz form aktywnego wypoczynku. Takie działania pozwalają zachęcić dorosłych mieszkańców powiatu do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń transportowych i poprawy jakości życia, a wśród młodych ludzi szerzyć właściwe postawy.

Zobacz fotorelację z działań Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym Powiecie

Źródło: lebork.pl;  lotzl.lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz