Zamknij
REKLAMA

Jak urządzić nowoczesny dom jednorodzinny?

08.21, 10.06.2022 Materiał przy współpracy z MGProjekt

Jak najczęściej wygląda wymarzony budynek mieszkalny? Okazuje się, że jest zaprojektowany w taki sposób, aby jego współczesny styl łączył się z funkcjonalnością. Czym jeszcze charakteryzuje się owo ciepłe gniazdko? Jak urządzić nowoczesny dom jednorodzinny? Sprawdźmy.

O co chodzi z tą funkcjonalnością?

Niektórzy zapewne zastanawiają, co oznacza przymiotnik funkcjonalny w przypadku domu jednorodzinnego. Tłumaczymy zatem, że to słowo można zamienić innymi określeniami, czyli „wygodny” albo „spełniający wszystkie potrzeby”. Taki właśnie powinien być projekt nowoczesnego domu. Niekoniecznie jest tutaj mowa o drogich, inteligentnych systemach, mających za zadanie zarządzać oświetleniem itp. Owszem, nowoczesna technologia ułatwia codziennie życie, ale zdecydowanie najważniejsza przy projektowaniu okazuje się sama przestrzeń. Ludzie zwracają uwagę na wielkość pomieszczeń, ilość kondygnacji, kształt schodów, dopasowanie do działki oraz resztę różnych udogodnień, których nie ma w typowej kwaterze w miejskim bloku. Nie bez znaczenia jest również materiał przeznaczony do budowy domu. Najlepszy jest taki, dzięki któremu zmniejszą się dalsze koszty eksploatacji (mamy na myśli chociażby kostkę betonową albo kamień). Warto zastosować też specjalną izolację, pokrycie dachowe i duże okna (owe elementy sprawią, że ognisko domowe stanie się energooszczędne, a promienie słońca z łatwością przedostaną się do środka).

Jak urządzić nowoczesny dom jednorodzinny?

Opisaliśmy już, na czym ogólnie polega funkcjonalność wymarzonej siedziby przeznaczonej dla całej rodziny. W tej części tekstu wyjaśnimy, jak w ostatnich latach buduje się i urządza nowoczesny dom. Doświadczeni architekci wiedzą, że taki obiekt musi być przede wszystkim skonstruowany zgodnie z obowiązującymi na rynku budowniczym trendami, które z roku na rok są coraz bardziej popularne. Jaka jest wspólna cecha nowoczesnych domów? Oczywiście mowa tutaj o kształcie. W większości przypadków wybierana jest niebyt duża kompaktowa bryła z dachem dwuspadowym i odpowiednim poddaszem. Dzięki takiemu bardzo racjonalnemu rozwiązaniu, mieszkańcy mogą spać spokojnie. Będą bowiem użytkować obiekt budowlany bez zmartwień, że straty ciepła zwiększą się w najbliższych latach, a zasoby zostaną źle wykorzystane. Jak urządzić nowoczesny dom jednorodzinny? Na to pytanie uzyska się następującą odpowiedź: tak, aby minimalizm połączyć ze stuprocentowym komfortem. Projektanci powtarzają, że „mniej znaczy więcej”. Unika się zatem dodatków, które źle wpłyną na harmonię wnętrza danego mieszkania. Dom ma być zaaranżowany w jak najprostszy sposób. Jasne kolory ścian, szczególnie odcienie bieli oraz szarości powodują, że pokoje oraz inne pomieszczenia wydają się niezwykle przestrzenne. Z kolei do stworzenia podłóg stosuje się panele i deski z mało skomplikowanymi i wyrazistymi wzorami słojów. Co jeszcze można powiedzieć na temat domów w nowoczesnym stylu? Na przykład to, że meble nie są pięknie rzeźbione. Mają elementy szklane albo stalowe, jednak należy zapomnieć o rzucających się w oczy dekoracjach, bo nie decydują one o tym, że mebel będzie bardzo modny. Prostotą i minimalizmem powinna się również charakteryzować kuchnia oraz sypialnia. Tam też nie należy przesadzać z barwnymi dodatkami. Łóżko ma być wygodne, a oświetlenie ledowe można śmiało zastąpić lampkami nocnymi. W kuchni dominuje pastelowa kolorystyka. Domownicy muszą się czuć w takim pomieszczeniu bardzo swobodnie, aby wspólne gotowanie i przyrządzanie potraw sprawiało sporo radości. Wszystko musi tam ze sobą współgrać, a najlepszym pomysłem okaże się zabudowa kuchenna na wymiar.

Nowoczesność nie oznacza surowość

Czytając powyższą charakterystykę nowoczesnych budynków mieszkalnych, wydaje się, że mamy do czynienia z obiektami raczej mało przyjaznymi, a wręcz sterylnymi i surowymi. Jednak, jeżeli architekci umiejętnie dobiorą wszelkie komponenty, to każdy klient będzie na pewno zadowolony z ostatecznego efektu (własne cztery kąty okażą się tak naprawdę przytulne). Jak urządzić nowoczesny dom jednorodzinny? Dzięki rozmowie ze specjalistami od lat zajmującymi się aranżacją wnętrz, zainteresowana budową domu osoba odetchnie z ulgą, gdyż pozna odpowiedź na to najważniejsze pytanie.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%