Zamknij
REKLAMA

Pomorscy przedsiębiorcy z misją gospodarczą w Chinach

13:59, 01.12.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

W dniach 18-24 listopada dwanaście pomorskich firm z branży stoczniowej, spożywczej i chemicznej wzięło udział w misji gospodarczej do Chin. Przedsiębiorcy odwiedzili cztery miasta: Pekin, Qingdao, Liaocheng i Yanggu. Podczas misji mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania chińskiego rynku, porozmawiania z potencjalnymi partnerami biznesowymi, wystąpienia i przedstawienia swojej firmy w trakcie trzech seminariów prezentujących pomorski region.

W programie misji znalazło się również zwiedzanie chińskich fabryk takich jak: Haier – wiodący producent AGD oraz ViewMax – producent okien i drzwi; oraz wizyta w niemiecko-chińskim ekoparku technologicznym.
Firmom towarzyszyli również przedstawiciele administracji samorządowej, bez wsparcia których, trudno jest myśleć o nawiązaniu relacji biznesowym na chińskim rynku.
Cennych, praktycznych rad udzielili przedsiębiorcom pracownicy Ambasady RP w Pekinie i biura PAIH.
Przedsiębiorcy wzięli także udział w uroczystym otwarciu Biura Pomorskiego w Chinach (www.biuropomorskie.pl), którego zadaniem jest wspieranie pomorskich firm w nawiązywaniu eksportowych kontaktów gospodarczych z Chinami.
Przedstawiciele dwóch pomorskich uczelni: Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych, nawiązali kontakty badawcze i artystyczne z tamtejszymi uczelniami.
- Złożyłem wizyty na 4 uczelniach, Ocean University of China, Beijing University of Technology, Qingdao University of Science and Technology oraz Liaocheng University– relacjonuje prof. dr hab. Piotr Dominiak, Prorektor ds. Internacjonalizacji i Innowacji Politechniki Gdańskiej. Pierwsza z nich została zakwalifikowano do grupy uczelni, mających osiągnąć poziom światowy („World-Class-University”). Jej profil jest zgodny na wielu polach z profilem Politechniki Gdańskiej. Jedną z form współpracy będzie prowadzenie studiów w ramach programów „double-degree”, czyli 2+2 (dwa lata w Chinach, dwa lata w Polsce). Dostosowanie programów pewnie trochę potrwa, ale politechnika ma już na tym polu spore doświadczenie. Wymiana studentów może pojawić się już w 2018 roku, a z pewnością w 2019.
Przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych uczestniczył w 5 spotkaniach, w tym z przedstawicielką Rządowej Agencji Rekrutacyjnej.
- Wizyta w Chinach była pierwszą w historii uczelni. Chciałbym ją potraktować jako podstawę dla rozwoju międzynarodowych kontaktów pomiędzy naszymi instytucjami – podkreśla dr hab. Adam Kamiński, Prorektor ds. Kształcenia i Studenckich ASP w Gdańsku.
Udział uczelni był związany z projektem Study in Pomorskie, w ramach którego ośrodki akademickie prowadzą działania zachęcające zagranicznych studentów do studiowania na naszych uczelniach, a także zwiększające internacjonalizację uczelni oraz wzmacniające konkurencyjność pomorskich uczelni w stosunku do wyższych szkół z innych województw oraz z zagranicy.
Misji towarzyszyły dwa wydarzenia na szczeblu samorządowym: podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy miastami Gdańsk a Qingdao oraz Porozumienia o Współpracy pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Yanggu. W obu przypadkach współpraca dotyczyć będzie wzmocnienia relacji gospodarczych i handlowych oraz wykorzystania terenów inwestycyjnych.
Z wyjazdu zadowoleni są pomorscy przedsiębiorcy.
- Był to nasz pierwszy wyjazd biznesowy w tym kierunku, ale myślę, że nie ostatni. Ciężko jest mi w tej chwili ocenić, czy nawiązaliśmy nowe relacje biznesowe. Na pewno udało się odbyć kilka poważnych spotkań z potencjalnymi kontrahentami, którzy bardzo ciepło przyjęli nas Polaków, u siebie – podkreśla Ewa Szulc, Dyrektor Działu Handlu i Marketingu w P.P.H.U. „NASZA CHATA”, która oferuje m.in. grzyby mrożone, marynowane oraz suszone.
Gdyńskie Laboratorium Analiz Chemicznych Spark-Lab pojechało do Chin, aby nawiązać współpracę z partnerami zainteresowanymi opracowaniem i transferem technologii pozyskiwania ekstraktów roślinnych. Podczas tej premierowej wizyty miało miejsce kilkanaście rozmów B2B.
- Jedna z tych rozmów okazała się wyjątkowo owocna. Otrzymaliśmy zaproszenie do chińskiej prowincji i planujemy tam wrócić jeszcze w tym roku – zaznacza dr Łukasz Guzik, Prezes Zarządu Spark-Lab.
Wyjazd na misję realizowany był przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Agencję Rozwoju Pomorza S.A. przy silnym wsparciu Biura Pomorskiego w Chinach w ramach projektu "Pomorski Broker Eksportowy. Kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim”.

 


Intensywna misja
Mieczysław Struk
Marszałek Województwa Pomorskiego

- Tuż po misji z całą pewnością możemy powiedzieć, że była dobrze zorganizowana i bardzo intensywna, z napiętym programem zarówno dla firm, jak i dla uczelni oraz przedstawicieli samorządów. Pomorskie firmy miały wiele okazji do rozmów i bezpośrednich spotkań z potencjalnymi partnerami po stronie chińskiej. Mogły również zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie w Chinach na ich produkty czy usługi. Liczymy, że z czasem te pierwsze kontakty i rozmowy zaowocują podpisanymi kontraktami. Jako samorząd staramy się najbardziej ułatwić wejście na rynek pomorskim przedsiębiorcom i wspierać ich w działaniach. Poza organizacją misji takich jak ta, prowadzimy na przykład rozmowy o otwarciu bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Gdańskiem i miastem Qingdao (dziewięciomilionową portową aglomeracją). Podczas misji temat ten był dyskutowany z władzami Qingdao i prezesem tamtejszego międzynarodowego portu lotniczego.  

(G.B)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone