W minioną sobotę na dziedzińcu lęborskiego Starostwa pojawiły się stanowiska rekonstrukcyjne, repliki broni, wyposażenie militarne z lat 20. ubiegłego wieku. Tegoroczny „Przystanek Niepodległa” to nawiązująca do historycznych wydarzeń propozycja spędzenia czasu dla wszystkich chętnych amatorów historii.
Tradycja organizowania obchodów niepodległościowych na terenie Starostwa to już stały element obchodów Święta Niepodległości w Lęborku. W tym roku w edukacyjnej wiosce przygotowanej przez grupę odtwórstwa historycznego można było zapoznać się z wyposażeniem żołnierskim z lat 1918-1921, a więc z okresu, kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Żołnierze w mundurach z epoki, repliki oryginalnej broni z tamtych czasów i konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży, np. tor przeszkód z granatem – to w dużym skrócie to, co działo się w sobotnie południe na dziedzińcu lęborskiego Starostwa. Chętni mogli spróbować popisać się celnością w strzelaniu do tarczy. Każdy mógł z bliska zobaczyć i dotknąć przedmiotów codziennych dla ludzi tamtego okresu, a dla współczesnych kojarzonych właśnie z epoką, w której na nowo rodziła się polska państwowość. Oprócz militariów, dostępne było też stanowisko ukazujące modę tamtych czasów. Sprzętowo i osobowo prezentacje odtwórców z centralnej Polski wsparli Militarni Lębork, uczestniczący już kolejny raz w pokazach przy Starostwie. Na wszystkich czekała doskonała grochówka z polowej kuchni przygotowana przez niezawodnego Andrzeja Florczyka.
W tegorocznym Przystanku „Niepodległa” uczestniczyła starosta Alicja Zajączkowska, sekretarz powiatu Danuta Mikołajczyk oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego: Marian Borek i Witold Krużycki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz