Zamknij
REKLAMA

Lęborski MDK obchodzi jubileusz 70-lecia

08.00, 04.04.2022 Kl Aktualizacja: 08.46, 04.04.2022
Skomentuj Fot. powiat-lebork.com
REKLAMA

31 marca Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku rozpoczął inaugurację obchodów 70-lecia działalności. Z tej okazji w placówce przygotowano dwa bloki programowe: otwarto wystawy prac plastycznych oraz odbył się koncert.

Z okazji inauguracji jubileuszu 70-lecia w MDK-u przygotowano dwa bloki programowe. W ramach pierwszego otwarto aż trzy wystawy prac plastycznych: "Wiejskie i miejskie klimaty" - wystawa podsumowująca eko-plener malarski Małej akademii sztuk plastycznych, który odbywał się podczas ferii zimowych w MDK Lębork, pod kierunkiem pani Aliny Walkusz, "Opowieść o pewnej rybie..." - zakończenie projektu, w którym wzięli udział uczestnicy zajęć plastycznych Aliny Walkusz, Beaty Synowiec i Bożeny Siuta oraz "Stąd jestem... - architektura i krajobrazy regiony w malarstwie i grafice" - wystawa prac uczestników zajęć Klubu plastyka "Talencik" Bożeny Siuta i koła "Grafiki" Beaty Synowiec.

Drugą część zdominowali artyści wokalni, taneczni, instrumentalni, recytatorzy oraz mali aktorzy. Zorganizowano koncert, który umożliwił uczestnikom zapoznanie się z przekrojem działalności oraz różnorodnością zajęć.

W jubileuszowym koncercie udział wzięli: Orkiestra flażoletowa "Fistulatores" i Zespół Muzyki Dawnej "Lunaris" pod kierunkiem Mirosławy Grynkiewicz, Zespół Taneczny "Luz" i "Luz 2" pod kierunkiem Teresy Szczepańskiej, grupy taneczne pod kierunkiem pani Anny Szczepańskiej-Naczk, wokaliści pod kierunkiem Oliwii Stromskiej i Sylwestra Kustusza, recytatorzy z grupy teatralnej pod kierunkiem pani Sylwii Janickiej.

Na koniec wspólnie – zarówno uczestnicy, jak i nauczyciele zaśpiewali "Piosenkę MDK Lębork”, która została napisana przez Elżbietę Kisielińską-Baranowską i skomponowana przez Tadeusza Formelę - byłych, wieloletnich pracowników placówki.

Nie zabrakło podziękowań i gratulacji, które na ręce dyrektor MDK Teresy Szczepańskiej złożyli: Alicja Zajączkowska - Starosta Powiatu Lęborskiego, Jerzy Pernal - Zastępca Burmistrza Miasta Lęborka, Izabela Sterkowicz i Katarzyna Pobłocka - Przewodniczące Rady Rodziców MDK, Laura Schroder i Roksana Baranowska - Przewodniczące Samorządu Wychowanków MDK.

Na zakończenie dla wszystkich gości pokrojono przepyszny jubileuszowy tort!

Kolejne wydarzenia urodzinowe zaplanowano na kwiecień i maj, a zakończenie obchodów odbędzie się w dniach 19 - 21 maja br. podczas Festiwalu Kultury Dawnej.

Historia lęborskiego MDK (Źródło: mdklebork.pl)

Historia Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku sięga roku 1949. Wówczas to utworzono Dom Harcerza, który przyjął na siebie trud organizowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Na siedzibę placówki wyznaczono budynek przy ulicy Zwycięstwa 35.W roku 1951, kiedy placówki wychowania pozaszkolnego zostały przejęte przez Ministerstwo Oświaty, na mocy uchwał i zarządzeń lęborski Dom Harcerza przeszedł pod kuratelę referatu wychowania pozalekcyjnego i pozaszkolnego Wydziału Oświaty Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku. Również w tym roku przybył do Lęborka Pan Feliks Rocławski, doświadczony pedagog z Pałacu Młodzieży w Katowicach i przyjął obowiązki Kierownika Domu Harcerza. Decyzją władz oświatowych w 1958 roku Dom Harcerza przemianowano na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a siedzibę przeniesiono do budynku Powiatowego Domu Kultury. Na pracownie przeznaczono lokale na poddaszu z możliwością korzystania z wolnych pomieszczeń PDK i sali widowiskowej. W roku 1974 placówka przeszła kolejną reorganizację. Decyzją Kuratora Okręgu Szkolnego Gdańskiego Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przemianowano na Młodzieżowy Dom Kultury. 18 stycznia 1975 roku dokonano oficjalnego otwarcia MDK w nowo wybudowanej siedzibie przy ulicy Różyckiego 2, w której placówka mieści się do dnia dzisiejszego.Dyrektorzy placówki:od 2005 do chwili obecnej  - Teresa Szczepańska - Młodzieżowy Dom Kultury1991 - 2005 r. - Halina Krzewniak - Młodzieżowy Dom Kultury1981 - 1991 r. - Jadwiga Niedbała - Młodzieżowy Dom Kultury1976 - 1981 r. - Alina Kupper - Młodzieżowy Dom Kultury1968 - 1976 r. - Roman Gajewski - Dom Kultury Dzieci i Młodzieży1967 - 1968 r. - Wojciech Zawadzki - Dom Kultury Dzieci i Młodzieży1951 - 1967 r. - Feliks Rocławski - Dom Harcerza

Źródło: powiat-lebork.com

(Kl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%