Zamknij
REKLAMA

To już dzisiaj o 20.00

11:00, 25.08.2020 | K.L
Skomentuj Fot: gov.pl
REKLAMA

Webinar z cyklu Akademia Cyfrowego Rodzica to wydarzenie online organizowane wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, Akademię NASK i Nauka. To lubię. Dzisiejsze spotkanie nosi tytuł "Ryzykowne zachowania dzieci w sieci - sexting".

A czym jest sexting? Termin powstał z połączenia dwóch słów sex i texting. Początkowo odnosił się jedynie do wysyłania erotycznych wiadomości SMS. Rozwój technologii sprawił, że został rozszerzony o komunikatory, aplikacje i inne internetowe narzędzia.

"To na pewno nie dotyczy mojego dziecka!" – tak reaguje wielu rodziców, którzy słyszą o sextingu. Część jest jednak w błędzie, ponieważ to zjawisko z roku na rok przybiera na sile.

Wyniki badań NASK, dotyczące tegoż zagadnienia, są następujące:

42% polskich nastolatków w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby intymne materiały, a 13% wysłało swoje nagie zdjęcia lub filmy innym. Czy Waszych dzieci na pewno nie ma w tej grupie?

Część z nas pomyśli: nie ma w tym nic złego, w końcu roznegliżowane fotografie często publikują znane gwiazdy, influencerzy, nagość pojawia się w filmach, teledyskach, reklamach. Granica intymności się zaciera. Młodzi ludzie często idą w ślady swoich idoli. Zapominają jednak o jednym: zdjęcia czy wpisy, które zamieszczają w sieci, nigdy z niego nie zginą, nawet jeśli je wykasują. Wystarczy kilka sekund, żeby ktoś je zapisał i rozpowszechnił.

O sextingu, jego przyczynach i konsekwencjach będziemy rozmawiać podczas kolejnego webinaru w ramach Akademii Cyfrowego Rodzica. Tomasz Rożek, ambasador kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” do rozmowy zaprosił Annę Kwaśnik, ekspertkę NASK z zespołu Dyżurnet.pl.

Kiedy? We wtorek 25 sierpnia o godz. 20.00 Gdzie? Na Facebooku

https://www.facebook.com/naukatolubie

i Youtubie

Nauka. To lubię

https://www.youtube.com/user/naukatolubie

Nie bój się trudnych tematów! Koniecznie bądź z nami – już teraz możecie dołączyć do wydarzenia.

Nie boimy się trudnych tematów – chętnie odpowiemy na Wasze pytania, tak jak robimy to do tej pory w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”.

– Wyobraźmy sobie, że zostawiamy dziecko samo na stadionie piłkarskim, na dworcu, lotnisku, koncercie. W tłumie nieznajomych osób. Nie do pomyślenia, prawda? Tymczasem każda minuta w internecie jest właśnie takim wejściem w tłum. Tłum przede wszystkim obcych ludzi. W różnym wieku. O różnych zamiarach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zagrożenia, przed którymi staramy się uchronić swoje dzieci, nie znikają po zamknięciu drzwi do domu. Wchodzą do niego przez smartfon, tablet, komputer. Nasze dziecko może zaginąć w swoim własnym pokoju. Musimy o tym pamiętać. Musimy postarać się poznać te zagrożenia i nauczyć się im zapobiegać – dodaje minister.

I właśnie, aby pomóc rodzicom w realnym i skutecznym towarzyszeniu dzieciom w Internecie, wspólnie z NASK od ponad roku realizujemy kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie zagub dziecka w sieci”.

W jej ramach edukujemy rodziców, podpowiadamy im jak mądrze – ramię w ramię – iść z dzieckiem przez wirtualny świat.

W ramach kampanii przygotowaliśmy m.in. poradniki, które naprawdę warto przeczytać:

Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie

FOMO i nadużywanie nowych technologii

Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i negatywne zachowania online

Sharenting i wizerunek dziecka w sieci

Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz