Zamknij
REKLAMA

Już wkrótce III Motocyklowy Rajd Piaśnicy

16:51, 26.08.2020 | K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

6 września br. o 14.00 wystartuje „III Motocyklowy Rajd Piaśnicy”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła w tym roku Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski.

Martyrologię Piaśnicy przypominają motocykliści, organizując od trzech sezonów cykliczny „Motocyklowy Rajd Piaśnicy”. Jak mówi Marcin Drewa, organizator przedsięwzięcia, chodzi głównie o rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców Pomorza, by pamięć o ofiarach ludobójstwa przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom.

Początek września to czas, w którym wspomina się wydarzenia okresu II wojny światowej, zarówno te, które kojarzone są z rozpoczęciem działań wojennych przez hitlerowskie Niemcy, jak i te, które w całym wojennym okresie odcisnęły piętno w zbiorowej pamięci Narodu Polskiego. Jedną z najtragiczniejszych kart w historii Pomorza stanowi zbrodnia w Lesie Piaśnickim. Masowe egzekucje w Piaśnicy rozpoczęły się pod koniec października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 do 14 tys. ludzi. Wśród ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy. Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.

Rajd wystartuje 6 września, w niedzielę, o godz. 14.00 z Bramy Piaśnickiej ECCE PATRIA w Wejherowie, skąd uczestnicy przejadą zwartą kolumną w kierunku piaśnickiej nekropolii. O godz. 15.00 na miejscu zostanie odprawiona msza św. Nad prawidłowością przebiegu i organizacją wydarzenia czuwa Kapituła Rajdu.

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 września 2020 r. pod adresem: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 510-114-114.

Źródło: powiat-lebork.com

 

 

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz