Zamknij
REKLAMA

Lęborska premiera „Nieletnich inżynierów”

15:30, 28.09.2020 | K.L
Skomentuj fot.: lebork.pl
REKLAMA

To było wyjątkowe wydarzenie w historii kina „Fregata”. W sobotę 25 września 2020 r. odbyła się tam premiera filmu dokumentalnego „Nieletni inżynierowie”. Jest to pierwsza profesjonalna produkcja filmowa, w której „zagrał” Lębork i którego głównymi bohaterami są młodzi lęborczanie. Prawie godzinny film dokumentalny opowiada historię nastoletnich uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, którzy  wraz z nauczycielem, Ignacym Rejmakiem pod nadzorem inżynierów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej pracowali nad modelami satelitarnego żagla deorbitacyjnego.

„Nieletni inżynierowie” to obserwacyjny film dokumentalny pokazujący co się stanie, kiedy zwyczajni 12-14-latkowie z małego, polskiego miasta trafią na charyzmatycznego nauczyciela i zostaną zainspirowani przez inżynierów pracujących nad polskim satelitą PW-Sat2. Jest to pełen humoru i refleksji zapis ponad dwóch lat życia nastolatków w wieku, w którym zachodzi w nich największa przemiana. Opowieść o odkrywaniu pasji i o tym, jak spotkanie odpowiedniej osoby może odmienić życie.

Na filmową premierę przyjechali z Warszawy reżyserka Aleksandra Skowron i scenarzysta oraz producent Mirosław Skowron. Współreżyserka dokumentu Hanna Polak (nominowana do Oskara w 2005 roku) połączyła się z widownią z Honolulu, za pomocą nagrania wideo. Pozdrowienia dla Lęborka ze słonecznych Stanów Zjednoczonych przysłał też na nagraniu jeden z pierwszych widzów filmu inżynier Artur Chmielewski. Przemawiał z Pasadeny w Kalifornii, gdzie pracuje w jednym z centrów badawczych NASA:

Gratuluję niepełnoletnim inżynierom, gratuluję Lęborkowi. Niesamowita sprawa .

Warto zaznaczyć, że muzykę do filmu napisał słynny kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, laureat Oscara.

Uczestnicy premiery dzięki autorom mogli poznać kulisy powstawania filmu, którego pierwsze ujęcia nagrano już w roku 2016. Najważniejszymi gośćmi gali byli występujący w filmie uczniowie. Warto ich wymienić: Kacper Dąbrowa, Filip Erni, Alicja Gajda, Dobrosław Knut, Daria Kropidłowska, Kinga Kuczwalska, Klaudia Majewska, Szymon Malek, Amelia Mielewczyk, Agnieszka Miks, Emilia Negrya, Milena Nema, Agata Steciuk i Piotr Tasior. Burzę oklasków zebrał charyzmatyczny nauczyciel, główny bohater dokumentu Ignacy Rejmak. W filmie wystąpił też naukowiec Grzegorz Daszykowski.

Na kinową salę zaproszone zostały rodziny uczniów. Był to dla nich wyjątkowo ważny i wzruszający wieczór. Po premierze głos zabrali dyrektorzy szkół, Grażyna Ruszkowska i Ewa Magot.

Burmistrz Lęborka Witold Namyślak pogratulował pasji, odwagi, marzeń i życzył bohaterom filmu, dziś już uczniom szkół średnich, realizacji planów i kontynuacji naukowej drogi. Wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Litwinem wręczył bohaterom filmu i jego autorom kwiaty i drobne upominki.

Film „Nieletni inżynierowie” zbiera bardzo dobre recenzje i został zakwalifikowany do kilku prestiżowych festiwali filmów dokumentalnych w Europie. Miasto Lębork wsparło finansowo realizację obrazu oraz zostało partnerem filmu. Koproducentami filmu są: producent Mediolia, Telewizja Polska, Filmoteka Narodowa – Instytutu Audiowizualny oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Najbliższy seans „Nieletnich inżynierów” w kinie „Fregata” w środę 30 września br. o godz. 16.30. Bilety w cenie 8 zł dostępne jest w kasie kina oraz za pośrednictwem strony www.lck-fregata.pl. Do końca roku kino planuje wyświetlać film dla grup szkolnych.

Źródło: lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz