Zamknij
REKLAMA

Pokonkursowa wystawa haftu kaszubskiego

06:00, 21.10.2020 | K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

Już od 25 lat w Lini odbywa się Wojewódzki Konkurs Haftu Kaszubskiego. Z tej okazji we wrześniu, w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyła się uroczystość oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Teraz wystawa trafiła do nas. Można ją oglądać w holu głównym starostwa, a czynna będzie do końca października.

W jubileuszowym konkursie wzięło udział  198 uczestników w tym 84 osoby dorosłe i 114 dzieci. Łącznie wpłynęło 435 prac (309 prac dorosłych i 126 prac dzieci) ukazujących piękno wszystkich szkół haftu kaszubskiego. Na wystawie w lęborskim starostwie prezentowane są najlepsze z najlepszych.

Ocenie podlegały: zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwa kolorystyka elementów wzorów, oryginalność kompozycji i ogólny poziom technicznego wykonania. Prace przygotowano zgodnie z kanonami kaszubskich szkół haftu, których mamy siedem: borowiackiej, puckiej, słupskiej, tucholskiej, wejherowskiej, wdzydzkiej i żukowskiej. Na ekspozycji możemy zobaczyć również obrusy wyhaftowane pięknym wzorem czepcowym.

Eksponaty udało się pozyskać dzięki życzliwości Gminnego Domu Kultury w Linii. Wcześniej pokonkursowe wystawy haftu wystawiane były w różnych miejscowościach Pomorza, poza regionem pomorskim – w Warszawie, Gorzycach (w podkarpackim) i… w Ansbach w Bawarii. W październiku 2018 r. pokonkursowe prace wystawiane były w pomieszczeniach Sejmu RP.

Do starostwa wystawę przywiózł osobiście jej pomysłodawca – Edmund Szymikowski, obecnie emerytowany dyrektor Domu Kultury w Linii, ale w dalszym ciągu aktywny działacz kultury, plastyk i dokumentalista, autor wielu fotografii i kronikarskich zapisów, utrwalających codzienność Linii i okolic.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz