Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj "Dzień Jedności Kaszubów"

11:30, 19.03.2021 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

„Dzień Jedności Kaszubów” to święto obchodzone corocznie 19 marca,  upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX.  

19 marca 1238 r. papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I (zm. 1187) zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.  Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Reforma administracyjna z 1999 roku zmieniła granice województw i obszar Kaszub znalazł się w całości w granicach nowego województwa pomorskiego. W tym też roku - 1999, zostały zapoczątkowane zjazdy Kaszubów, odbywające się w różnych miastach naszego województwa. Pierwszy zjazd odbył się w 1999 roku w Chojnicach. Zjazdy są szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Tradycją jest przejazd pociągiem Transcassubia, podczas którego Kaszubi manifestują swą jedność.

Obchody święta mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Organizowane zazwyczaj były kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię.

Niestety obchody nie odbywają się już drugi rok z rzędu.

Na zdjęciu powyżej widzimy Starostę Lęborskiego – Alicję Zajączkowską z Prezesem Lęborskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Stanisławem Labudą, przekazującego 2 flagi, które zdobią dzisiaj budynek Urzędu. Spotkanie odbyło się 17 marca br.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%