Zamknij
REKLAMA

Budowa „Parku Żeroma” ze wsparciem

15:30, 24.03.2021 | K.L
Skomentuj Fot: powiat-lebork.com
REKLAMA

Władze samorządowe Powiatu Lęborskiego i Miasta Lęborka zawarły umowę w celu udzielenia pomocy finansowej na stworzenie „Parku Żeroma”, czyli zagospodarowanie terenu przyległego do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. To projekt wyłoniony w trakcie konsultacji społecznych w ramach Budżetu Obywatelskiego w Lęborku za rok 2020.

Umowę sygnowali: Alicja Zajączkowska – Starosta Lęborski, Edmund Głombiewski – Wicestarosta Lęborski i Witold Namyślak – Burmistrz Miasta Lęborka. Ze względów przeciwepidemicznych dokument podpisany został oddzielnie w każdej siedzibie  urzędu. W starostwie sygnowanie porozumienia odbyło się w obecności Katarzyny Wach, dyrektora ZSO 1. W ramach umowy miasto przekaże powiatowi 200 tys. zł na wykonanie przedsięwzięcia zgodnie z zapisami projektowymi.

Teren przy ZSO 1 przy ul. Dygasińskiego wymaga odnowienia i ożywienia. Ma temu służyć właśnie utworzenie miejsca zielonego o potencjale rekreacyjnym i edukacyjnym. Korzyści z nowej funkcji tego terenu odczują zarówno uczniowie szkoły, mieszkańcy miasta, jak i odwiedzający Lębork turyści. Realizacja przedsięwzięcia zakłada utwardzenie części terenu, nadanie mu funkcji ogólnodostępnej, wykonanie ławek, oświetlenia terenu, odnowienie płotu, postawienie altany, nasadzenie krzewów, kwiatów i zasianie trawy. Ponadto ustawione zostaną tablice informacyjne prezentujące historię tej najstarszej w mieście szkoły ogólnokształcącej. Tablice, oprócz formy tradycyjnego przekazu, będą również zawierały tekst pisany w języku brajla. Teren ten będzie pełnił również funkcję obszaru, na którym będą organizowane różnego rodzaju okolicznościowe wydarzenia artystyczne. To z kolei powoduje konieczność instalacji przenośnej sceny, która w czasie, kiedy nie będzie potrzebna, przechowywana będzie w pomieszczeniach magazynowych szkoły.

„Park Żeroma” to nie tylko nazwa wynikająca z lokalizacji terenu, ale również wynikająca z deklaracji złożonej przez grono pedagogiczne i uczniów LO 1 merytorycznej i administracyjnej opieki nad realizowanym przedsięwzięciem. Realizacja została zaplanowana na bieżący rok. Ogólnodostępny ogród będzie pełnił funkcję integracyjnego terenu przeciwdziałając wszelkim możliwym wykluczeniom. Z założenia ma to być miejsce wypoczynku dla dzieci, dorosłych, seniorów, osób niepełnosprawnych oraz wszystkich chętnych, odwiedzających Lębork, czy to na dłużej, czy tylko przejazdem. Wydarzenia, które będą się tam odbywały mają wspierać rozwijanie talentów artystycznych i pogłębianiu wiedzy młodzieży, stanowiąc uzupełnienie bazy dydaktycznej szkoły.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Sam się podpisałem pod tym projektem potrzebne nam takie miejsce. Od dawna miejsce to nie było zagospodarowane teraz się to zmieni. 07:45, 27.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%