Zamknij

Rzeźby z cyklu WARRIOR stanęły pod ratuszem

17:11, 08.10.2021 K.L Aktualizacja: 17:18, 08.10.2021
Skomentuj Fot. lebork.pl Fot. lebork.pl

Pod lęborskim ratuszem odsłonięto wczoraj małą wystawę prac autorstwa pochodzącego z Lęborka artysty-rzeźbiarza Tomasza Sobisza. Projekt WARRIOR to prace nawiązujące do hełmów i szeroko rozumianej ochrony głów wojowników. Zaprezentowane przed ratuszem prace to tylko część z prawie dwudziestu rzeźb jakie powstały w tym cyklu.

Na spotkanie z autorem rzeźb pod ratusz przybyło wielu miłośników sztuki. Urząd Miejski w Lęborku reprezentował Sekretarzem Miasta Marian Kurzydło. Licznie z opiekunami stawili się uczestnicy kół plastycznych z Młodzieżowego Domu Kultury. Po krótkim spotkaniu pod ratuszem w pobliskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się interesujące spotkanie z autorem. Tomasz Sobisz mówił o swojej artystycznej drodze, zaprezentował na zdjęciach i w katalogach swoje prace i kulisy ich powstawania. Dzielił się z licznie przybyłą widownią wspomnieniami, anegdotkami i zachęcał młodych ludzi do rozwoju i aktywności na polu artystycznym.

Rzeźby pod ratuszem prezentowane będą do 17 października br.    

O artyście:

Prof. ASP dr hab. Tomasz Sobisz, ur. w 1973 w Lęborku, syn Henryka i Marii z domu Stencel. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Obecnie jest kierownikiem pracowni Podstaw Rzeźby w Katedrze Rzeźby na ASP w Gdańsku. W latach 2016-2020 był prodziekanem Wydziału  Rzeźby i Intermediów.

Dorobek rzeźbiarski prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.:- w 2011 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,- na indywidualnej wystawie „MEMORANDUM”, w Gdańsku- na indywidualnej wystawie „STABILE” w Gdańskiej Galerii Miejskiej w 2012 r.- na największej indywidualnej wystawie „BATTLEFIELD” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2015 r.Jego rzeźby znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii  Umiejętności w Krakowie, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na Jasnej Górze.

Źródło: lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%